Minuta ciszy w Sejmie. Posłowie uczcili pamięć Pawła Adamowicza. Na sali zabrakło prezesa Kaczyńskiego

- Chcę ci Pawle obiecać, że ta nienawiść która odebrała ci życie nie zniszczy tego wszystkiego, co zbudowałeś. Nie zniszczy miłości do wolnej Polski, nie zniszczy Twojego Gdańska, nie zniszczy WOŚP. Nie zniszczy tych wszystkich rzeczy, którym poświęciłeś swoje życie - mówił Grzegorz Schetyna.

Sejm minutą ciszy uczcił pamięć Pawła Adamowicza. Długoletni prezydent Gdańska został w niedzielę zaatakowany, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł - po kilkunastu godzinach - w wyniku odniesionych ran.

Z wnioskiem o minutę ciszy wystąpił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Żegnamy dziś naszego kolegę i przyjaciela, Paweł Adamowicz był człowiekiem wielkiego charakteru, był bardzo odważny, nie bał się walki, ale chciał też budować i to robił, swe życie poświęcił ukochanemu Gdańskowi - mówił przewodniczący PO. - Pawła zabiła nienawiść; nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana; nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który razem z tysiącami gdańszczan budował swoje wielkie, wolne, dumne miasto. Ale także nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który razem z milionami Polaków tak mocno angażował się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - powiedział Schetyna.

Na sali, podczas uroczystości upamiętnia Pawła Adamowicza zabrakło kilku znaczących polityków. Między innymi prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego.

"Prezes Kaczyński, mimo że jest w Sejmie, nie pojawił się na pożegnaniu Pawła Adamowicza. Wraz z marszałkami Mazurek i Terleckim wyszli właśnie z gabinetów" - poinformował - chwilę po uroczystości w Sejmie - reporter TOK FM Roch Kowalski.

"Spóźnienie na dzisiejsze posiedzenie to czysty przypadek, proszę nie doszukiwać się w tym drugiego dna.Takie sytuacje niestety już się zdarzały i pewnie wszystkim mogą się zdarzyć" - tłumaczyła na Twitterze wicemarszałkini Beata Mazurek.

Czytaj też: Po śmierci Pawła Adamowicza Jarosław Kaczyński deklaruje: PiS nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska>>>

DOSTĘP PREMIUM