Szczegóły pogrzebu Pawła Adamowicza. Prezydent zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w sobotę w Bazylice Mariackiej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca zamordowanego prezydenta Gdańska, potwierdziła wtorkowe doniesienia w sprawie pogrzebu Pawła Adamowicza. 

Uroczystości pogrzebowe - poinformowała Dulkiewicz - rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r.

- Od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna pana prezydenta przez 24 godziny, tak, żeby gdańszczanie, ci, którzy chcą się pożegnać mogli to po prostu zrobić - mówiła Dulkiewicz.

Przypomniała też, że w ECS od wtorku wystawiona jest księga kondolencyjna i będzie ona tam wystawiona "tak długo, jak to będzie konieczne". Z kolei w Urzędzie Miejskim w Gdańsku księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz. 20.

W piątek i sobotę komunikacja w mieście będzie bezpłatna. 

- Dziękuję za wszystkie wyrazy solidarności, dobroci w imieniu przede wszystkim rodziny, ale także moim własnym. Czuję, że testament pana prezydenta, jego słowa wypowiedziane w niedzielę na scenie, one się spełniają już powoli, bo ilość dobroci, którą także sami sobie ukazujecie, ale okazujecie bliskim pana prezydenta, mi, jego współpracownikom - to już się dzieje - mówiła Dulkiewicz.

Msza święta pogrzebowa Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Bazylice Mariackiej. W tym kościele zostanie też pochowany prezydent Gdańska. Rodzina apeluje, by zamiast kwiatów i zniczy, dokonać wpłaty na WOŚP lub hospicjum im. ks. Dutkiewicza.   

Organizatorem uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny. 

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

DOSTĘP PREMIUM