Nazwał czarnoskórą dziewczynę "małpką", teraz mówi, że żartował. Proces psychiatry oskarżonego o mowę nienawiści

W sądzie we Wrocławiu ruszył proces Krzysztofa Klementowskiego, lekarza psychiatry z Milicza, oskarżonego o mowę nienawiści.

Swoje poglądy lekarz psychiatra publikował na Facebooku. Krzysztof Klementowski (zgodził się na publikację pełnego nazwiska) pod zdjęciem czarnoskórej dziewczyny umieścił komentarz, w którym nazwał ją "małpką". Udostępnił też post o zbiórce na "karabin na ciapatych". - Wrzuciłbym nawet 5 dych – napisał oskarżony. Zawiadomienie o przestępstwie mowy nienawiści złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Klementowski mówił w sądzie, że jest niewinny. - Moim zdaniem nie popełniłem przestępstwa. Na podstawie skojarzeń – bo ktoś może poczuć się urażony – nie można ograniczać wolności słowa – tłumaczył oskarżony. Zgoła innego zdania jest prokuratura. - Widać, że mowa nienawiści lub umieszczanie tego typu komentarzy nie ma granic. To nie jest związane z inteligencją, bądź z wykształceniem. Każdy może dopuścić się tego typu przestępstwa – przekonywała prokurator Justyna Trzcińska.

Oskarżony prosi o uniewinnienie. Prokuratura chce kary ośmiu miesięcy prac społecznych. Wyrok ma zapaść w najbliższy wtorek, 22 stycznia.

TOK FM PREMIUM