Kilkaset osób protestowało w Warszawie przed siedzibą TVP. "Nieobiektywna, pełna mowy nienawiści"

Manifestacja była pokłosiem m.in. tego, w jaki sposób Wiadomości TVP przedstawiły informację o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Jak mówili protestujący - są oburzeni tym, jak "TVP manipuluje, jest nieobiektywna, podległa rządzącym i pełna mowy nienawiści". Przywołują przy tym poniedziałkowy materiał Wiadomości o morderstwie Pawła Adamowicza czy pokazane w czwartek w TVP Info filmik - z tak zwanymi plastusiami - atakujący Jerzego Owsiaka i WOŚP.

- Chcemy, żeby skończyła się mowa nienawiści, bo jak widać, prowadzi do zabójstw - mówiła reporterowi TOK FM jedna z protestujących.  Uczestnicy wiecu porównali Wiadomości TVP do propagandy z czasów PRL.

“Chyba większość z nas zaszokowała wieść o śmierci Prezydenta Adamowicza. Wszyscy poczuliśmy się dotknięci i łączyliśmy się w bólu. Niestety pewna telewizyjna stacja w dniu wczorajszym dała jasny przykład odczłowieczenia. Ten protest  jest przeciwko propagandzie nienawiści serwowanej przez publiczną telewizję. To nie jest protest przeciwko wolności słowa, a przeciwko serwowaniu takiego bagna jak wczoraj i przez ostatnie kilka lat za pieniądze obywateli. Jako kluczowi fundatorzy TVP mamy święte prawo nie zgadzać się z takim przekazem, mamy święte prawo protestować. Planujemy przede wszystkim uczcić chwilą ciszy pamięć prezydenta Adamowicza, odwołać się do sumienia tych dziennikarzy, którzy tworzyli wczorajszy materiał, by odeszli z pracy. Bez nienawistnych haseł, bez emblematów partyjnych, bez okrzyków i gwizdów. “ - czytamy w opisie wydarzenia zamieszczonym przez organizatorów na Facebooku.

Manifestacja przebiegła bez zakłóceń, nad bezpieczeństwem zgromadzenia czuwała policja. Około godz. 20 uczestnicy się rozeszli.

Posypały się skargi

W ostatnim czasie do KRRiT wpłynęło 28 indywidualnych skarg w sprawie wyemitowanego 14 stycznia przez "Wiadomości" TVP materiału poświęconego mowie nienawiści.

"Telewizja Polska jako nadawca publiczny zawsze jest z Polakami w najważniejszych momentach. Także tych tragicznych, jak zabójstwo prezydenta Gdańska i związana z nim żałoba. Niestety tragedia ostatnich dni jest wykorzystywana przez ludzi nieodpowiedzialnych do bezprzykładnej agresji. Bezsensowna zbrodnia, która miała miejsce w Gdańsku nie może być powodem do eskalacji nienawiści" - napisano w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu TVP.

Również w środowy wieczór prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z członkami KRRiT. Tematami była sytuacja w mediach i jakość debaty publicznej - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

"Ofiary niczym nieuzasadnionej nagonki"

Krótko przed rozpoczęciem protestu Centrum Informacyjne TVP wystosowało oświadczenie ws. rzekomej nagonki na pracowników stacji. "Niestety tragedia ostatnich dni jest wykorzystywana przez ludzi nieodpowiedzialnych do bezprzykładnej agresji. Bezsensowna zbrodnia, która miała miejsce w Gdańsku nie może być powodem do eskalacji nienawiści" - czytamy. 

Pracownicy i współpracownicy TVP stali się ofiarami niczym nieuzasadnionej nagonki i agresji. Pod adresem niektórych z nich i ich rodzin kierowane są groźby. Zarząd TVP informuje, że wszelkie tego typu zachowania są zgłaszane do właściwych organów
- napisano i dodano, że pracownicy i współpracownicy stacji mają pełne wsparcie Zarządu TVP "w ich ciężkiej i odpowiedzialnej pracy". Zaapelowano o "solidarność z ofiarami każdego przypadku agresji i nienawiści".

DOSTĘP PREMIUM