Magdalena Adamowicz przemawiała podczas akcji "Największe serce świata". Zaapelowała do Jerzego Owsiaka

W wielu miastach Polski zapłonęły ułożone ze zniczy serca. To wyraz pamięci o Pawle Adamowiczu. W Gdańsku, do zgromadzonych, przemawiała także wdowa po prezydencie miasta, Magdalena Adamowicz. Zaapelowała do Jerzego Owsiaka.

W kilkunastu miastach Polski Komitet Obrony Demokracji zorganizował akcję "Największe Serce Świata". Na Placu Solidarności w Gdańsku głos zabrała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie miasta, Pawle Adamowiczu.

"Pamiętajcie, Paweł został zamordowany na światełku do nieba. Ja proszę, żeby Jurek Owsiak kierował Orkiestrą dalej. Bo on zawsze obiecywał, że gra do końca świata i o jeden dzień dłużej. I w niedzielę, ten świat skończył się dla Pawła, zmienił się bardzo dla naszej rodziny, ale on się nie skończył. Dlatego, Jurku, bardzo proszę, wróć do orkiestry, zmień decyzję i graj dalej. Zwyciężymy i siema" - powiedziała do zgromadzonych. 

Magdalena Adamowicz dziękowała także za wszystkie wyrazy wsparcia, które płynęły do niej w ostatnich dniach.

Głos zabrała także starsza córka Pawła Adamowicza, Antonina. - Nazywam się Antonina Adamowicz. Paweł Adamowicz był moim Tatusiem. Ciebie, tatusiu, kocham bardzo mocno i na zawsze. Kocham to miasto tak jak on. Cała nasza rodzina je kocha, bo Gdańsk był dla taty trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i drugą miłością. Wiem, że jeżeli to miasto nadal będzie otwarte, takie kochające jak jest teraz, to on będzie bardzo szczęśliwy. Dziękuję wam wszystkim za to wsparcie - mówiła.

"Największe serce świata"

W Gdańsku uczestnicy wydarzenia spotkali się na Placu Solidarności. 

"Przynieśmy ze sobą świece. Dużo świec. Ułożymy z nich Największe Serce Świata. Dla Pawła. Pamiętając o Jego ostatnich słowach, które dla nas stały się Jego testamentem, chcemy, by ten czas, mimo bólu w sercach i poczucia ogromnej straty był czasem dzielenia się dobrem." - napisał Radomir Szumełda, działacz KOD, organizując wydarzenie.

Uczestnicy zgromadzenia zostali poproszeni o przyniesienie zniczy, z których zostało ułożone serce. 

Czytaj też: Wiceprezydent Gdańska spotkał się z matką zabójcy Pawła Adamowicza. "Oni też przeżywają swój dramat"

Akcje "Największe serce świata" odbyły się także m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie czy Wrocławiu. 

KOD był też organizatorem poniedziałkowego wiecu przeciwko nienawiści i przemocy w Gdańsku. Zgromadziło ono 30 tys. osób. 

TOK FM PREMIUM