Prokuratura postawiła zarzuty świętującym urodziny Hitlera. Rok po ujawnieniu sprawy przez TVN

Obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera prokuratura uznała za propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. Sprawa ujrzała światło dzienne po materiale Superwizjera TVN w styczniu 2018 roku.

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom obchodów urodzin Adolfa Hitlera. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zarzuciła sześciu osobom propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. 

- Propagowanie to polegało na zorganizowaniu i przeprowadzeniu obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Czyn zarzucany organizatorowi tej imprezy Mateuszowi S. obejmuje również wyprodukowanie w celu rozpowszechnienia plakatu stanowiącego zaproszenie na obchody, a zawierającego treść propagującą nazistowski ustrój państwa - poinformowała prok. Joanna Smorczewska. 

Czytaj też: Duma i Nowoczesność będzie zdelegalizowana? Sąd rozpatruje wniosek ws. organizatorów obchodów urodzin Hitlera

Urodziny Hitlera

Imprezę zorganizowało w 2017 r. stowarzyszenie Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego. Dochodzenie w tej sprawie zostało wszczęte po emisji reportażu w programie Superwizjer w TVN.

Przypomnijmy, że dziennikarze mieli później sporo problemów. W listopadzie do domu operatora, Piotra Wacowskiego, wkroczyła ABW, aby wręczyć mu pismo z wezwaniem do prokuratury. W piśmie zawarte były zarzuty o propagowanie nazizmu w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. W internecie pojawiło się zdjęcie "hajlującego" Wacowskiego.

Prawicowe portale zarzuciły natomiast stacji, że materiał był opłaconą inscenizacją. TVN zapowiadało pozew. Kilka dni później, po fali protestów środowisk dziennikarskich, prokuratura wycofała się wezwania Wacowskiego, uznając zarzuty za przedwczesne.

Do sprawy odniosła się również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher. W liście napisanym do premiera Mateusza Morawieckiego skrytykowała postawę rządu PiS wobec autorów materiału.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM