Prokurator Ziobro przewiduje wyrok sądu dla zabójcy Adamowicza. "Dożywocie jest jedyną karą, jaką mogę sobie wyobrazić"

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, stwierdził, że skoro w Polsce nie ma kary śmierci, to za tak poważne przestępstwo jak to, którego dopuścił się zabójca Pawła Adamowicza, powinno być dożywocie.

Zbigniew Ziobro był pytany w radiowej Jedynce o karę na jaką może zostać skazany zabójca prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza

"Jeżeli zostanie stwierdzone, że (Stefan W. - red.) działał w warunkach poczytalności, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym" - stwierdził minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Szef resortu zaznaczył, że za takie przestępstwa powinny być orzekane "najsurowsze z możliwych kary". 

Minister ocenia poprzednie wyroki

Zbigniew Ziobro odniósł się także do wyroków, które wcześniej były orzekane w sprawie zatrzymanego 27-latka. Jego zdaniem orzeczone kary były zdecydowanie za niskie. "Nie może być tak, że sprawcy tak ciężkich przestępstw dostają stosunkowo niewysokie wyroki". Stefan W. za napady z bronią w ręku na trzy placówki SKOK oraz jedną Credit Agricole został skazany na 5 lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności. 

Minister zaznaczył, że kierowany przez niego resort przygotował projekt nowelizacji kodeksu karnego, zakładający m.in. zaostrzenie kar za przestępstwa "agresywne, o charakterze rabunkowym".

Czytaj też: Kaczyński naprawdę się spóźnił na minutę ciszy? "Jesteśmy dorośli, Mazurek ubliża naszej inteligencji"

Służba Więzienna wiedziała o obawach matki Stefana W.?

Prokurator generalny skomentował także doniesienia "Gazety Wyborczej", według których służba więzienna miała wiedzieć, że matka 27-latka, na ok. tydzień przed wypuszczeniem go z aresztu informowała policję, że jest zaniepokojona zachowaniem syna.

Czytaj też: Trzaskowski nie rozumie przeciwników lekcji tolerancji. "To jest zdrowy rozsądek i troska o nasze dzieciaki"

"Nieprawdziwe są informacje podane przez "Gazetę Wyborczą" jakoby SW była informowana o zgłoszeniu matki Stefana W. SW została poproszona przez policję o przeprowadzenie wywiadu na koniec odbywania kary. SW zadanie wykonała i przekazała treść policji" - tak skomentowała sprawę na Twitterze służba więzienna. 

Minister tłumaczył, że "z ustaleń Służby Więziennej nie wynikało, aby sprawca deklarował zachowania agresywne w stosunku do siebie czy osób trzecich".

Ziobro odniósł się również do problemu mowy nienawiści. Według niego prokuratura "nie jest głównym narzędziem, które go rozwiąże". "Prokuratura jest wtedy właściwa, kiedy dochodzi do skrajnych sytuacji związanych z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia" - stwierdził, choć zaznaczył, że skala zjawiska jest ogromna.

Czy Prokurator Generalny powinien mówić o swoich wyobrażeniach na temat wyroku sądu?

DOSTĘP PREMIUM