Pogrzeb Pawła Adamowicza. W piątek kondukt przejdzie obok ważnych dla prezydenta miejsc

Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska, ogłosiła trasę, którą w piątek przejdzie kondukt pogrzebowy z trumną Pawła Adamowicza. - Będziemy mijać ważne miejsca dla prezydenta - podkreśliła Dulkiewicz.

W czwartek o 15 Pawła Adamowicza pożegnają, na specjalnej sesji, radni miasta wszystkich kadencji. O godzinie 17 w Europejskim Centrum Solidarności nastąpi wystawienie trumny prezydenta. - Przez 24 godziny będzie można oddać szacunek prezydentowi i pożegnać go – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. 

W piątek o 17 z ECS wyruszy kondukt pogrzebowy, w którym trumna Pawła Adamowicza zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Jak podkreślała Dulkiewicz na konferencji prasowej, trasa wiedzie obok miejsc związanych z prezydentem Adamowiczem. - Ruszymy trasą przez miasto, po drodze będziemy mijać ważne miejsca dla pana prezydenta. Pierwsze miejsce to I Liceum Ogólnokształcące, którego był absolwentem - wyjaśniła.

Dodała, że dalej kondukt przejdzie ulicami Łagiewniki i Stolarską. - Tuż obok niej (znajduje się - PAP) ulica Mniszki, gdzie pan prezydent się wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie, po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył pan prezydent - powiedziała Dulkiewicz.

Dodała, że na trasie konduktu znajdą się też pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL liczne manifestacje organizował Ruch Młodej Polski, oraz bazylika św. Mikołaja, w której samorządowiec został ochrzczony. Następnie uczestnicy przemarszu przejdą obok szkoły podstawowej, którą kończył Adamowicz. - By głównym wejściem wprowadzić prezydenta do Bazyliki Mariackiej. Do północy będzie tam trwało modlitewne czuwanie – mówiła p.o. Prezydenta Gdańska. Pochód będzie poruszał się jezdniami, a chodniki będą otwarte dla mieszkańców.

W sobotę bazylika będzie otwarta dla wiernych od 10. Msza pogrzebowa rozpocznie się o 12. - Bardzo proszę o wyrozumiałość, bo miejsca dla wszystkich nie wystarczy. W wielu miejscach będą postawione telebimy, dla osób, które w ten sposób będą chciały uczestniczyć w pożegnaniu pana prezydenta – mówiła Dulkiewicz. Apelowała także do mieszkańców by w piątek i sobotę korzystali z darmowej komunikacji miejskiej, bo ze względów bezpieczeństwa wiele ulic w okolicy Bazyliki Mariackiej będzie zamkniętych.

W pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Do Gdańska przyjedzie też premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją rządu oraz przedstawiciele wszystkich partii politycznych. W pogrzebie weźmie też udział szef Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Zabójstwo Pawła Adamowicza

W niedzielę wieczorem na scenę, na której odbywał się finał WOŚP w Gdańsku wtargnął 27-letni Stefan W. i kilkukrotnie ugodził nożem prezydenta Adamowicza. Jeszcze w nocy samorządowiec przeszedł pięciogodzinną operację. Po jej zakończeniu lekarze z gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego informowali, że urazy, jakich doznał prezydent miasta były bardzo ciężkie. Wyjaśniali, że doznał on "poważnej rany serca, rany przepony i ran narządów wewnątrz jamy brzusznej". W poniedziałek około godz. 15 Centrum poinformowało, że prezydent Adamowicz zmarł. 

W poniedziałek gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 27-letniego Stefana W. - sprawcy śmiertelnego ataku na prezydenta Gdańska. Wcześniej mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Czyn ten zagrożony jest karą co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocia. Stefan W. nie przyznał się do jego popełnienia.

DOSTĘP PREMIUM