Wrocław wesprze in vitro. Radni zagłosowali za programem

Kolejny samorząd, głosami radnych, postanowił dofinansować program leczenia niepłodności metodą in vitro.

Wrocławscy radni zadecydowali w czwartek, że program ruszy jeszcze w tym roku. Z miejskiego programu in vitro skorzysta ok. 420 par rocznie. Jednorazowe dofinansowanie, to 5 tysięcy złotych.

To druga próba uruchomienia programu we Wrocławiu. Dwa lata temu radni nie zgodzili się na dofinansowanie in vitro. Tym razem zdecydowana większość była na tak.

- Skoro rządowego programu nie ma, to samorządy powinny wziąć to na siebie - komentowała Magdalena Razik- Trziszka z Nowoczesnej. - Niepłodność to jest choroba społeczna tych czasów. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zostawić tych ludzi samych. Posiadanie własnego potomstwa to największe szczęście, jakie może spotkać człowieka - przekonywała.

Radnych PiS nie obowiązywała dyscyplina w głosowaniu. Większość wstrzymała się, lub była przeciwna - tak, jak radny Robert Pieńkowski. - In vitro jest metodą kosztowną, w rzeczywistości nie podnosi dzietności, a w każdym razie nie jest w stanie czegokolwiek tutaj zmienić, a jest metodą etycznie dwuznaczną. Na pewno sprzeczną ze społeczną nauką Kościoła - ocenił.

Do końca roku Wrocław przeznaczy na dofinansowanie do zabiegów in vitro 2,1 mln zł. Obecnie do zabiegów in vitro dokładają się mi.in Warszawa, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Sosnowiec, Częstochowa, Łódź, Bydgoszcz i Katowice.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Wrocław wesprze in vitro. Radni zagłosowali za programem
Zaloguj się
 • kopandol

  0

  Polska coraz bardziej zaczyna przypominać skansen Amiszów niż nowoczesne państwo z 21 wieku w środku Europy.
  I wszystko byłoby OK, bo mamy wolność wyznania lecz nie rozumiem jednego - dlaczego ci, którzy doprowadzają nasz kraj do takiego stanu, biorą potem tobołek na plecy i wyjeżdżają "za chlebem" do tej farmazońskiej, zgniłej, ateistyczno-lewackiej Europy.
  Wracają potem aby podzielić się jajeczkiem, postawić choinkę, położyć pod nią 100 wrażych Euro i zjeść kilo karpia.
  Można się śmiać z Amiszów ale należy im przyznać jedno - są zadeklarowanymi tradycjonalistami i tego się trzymają bez hipokryzji i obłudy tak charakterystycznej dla naszego kręgu kulturowego.

 • iskander36

  Oceniono 2 razy 0

  "In Vitro w rzeczywistości nie podnosi dzietności" stwierdził radny PiS... To znaczy, że nie podnosi ilości urodzonych dzieci ? To co podnosi ? Liczbę ziemniaków w piwnicy ? To po pierwsze Panie Radny. po drugie: Wbijcie sobie w końcu w te głupie prawicowe łby: INVITRO NIE LECZY Z BEZPŁODNOŚCI ! Bo procedura ta nie ma leczyć z bezpłodności, tylko umożliwić zajście w ciążę. Nie powoduje efektu, , że po zabiegu można będzie od tego czasu płodzić dzieci co rok. Wbijcie to sobie w te głupie łby. Chodzi o to, żeby MIEĆ DZIECKO....
  Ps : KK - mimo, że jest przeciw i szczuje pisiorów, chętnie zgłosi sie po kasę za chrzest, komunię, bierzmowanie, nauki przedmałżeńskie, ślub, namaszczenie chorego, pogrzeb i msze za duszę urodzonego dzięki metodzie InVitro. Pamiętajmy o tym. Może w końcu pojawi się jakaś partia, która jasno zadeklaruje odrąbanie pasożyta od naszej kasy.
  Ps 2: Wasz Program Komleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016-2020 to zwykłe oszustwo nastawione na ukradzenie kasy. Jak pokazuje kosztorys Programu (strona 38): na zakup sprzętu (w 2016) zaplanowano wydać 10 mln zł. Rok później trzeba znowu sie dosprzętowić (24 mln z budżetu + 3 mln wyrwane z tej paskudnej UE - ciekawe jakimi kłamstwami im te pieniądze wyrwali...) + kolejne 0,3 mln na sprzęt. w 2018 po raz kolejny trzeba się dosprzętowić za jedyne (wg planów) 13 mln (znowy okłamana UE). A pozostają jeszcze na przewałkę dwa lata.... Dowiedzcie się jakie "instytucje" (zapewne przykościelne) maczają w tym paluchy.... Tadam!!!!! I urodziło sie 70 dzieciaczków. Fajowsko, gratuluje rodzicom. Może się okazać, że część po prostu dowiedziała sie jak to sie robi. Chyba jednak In Vitro jest bardziej skuteczne. Więc wielkie dzięki dla tych Prezydentów miast, którzy zdecydowali sie wspomóc bezdzietne pary.
  CHWDP-isowi.... ZŁODZIEJE, ZŁODZIEJE......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX