Wrocław wesprze in vitro. Radni zagłosowali za programem

Kolejny samorząd, głosami radnych, postanowił dofinansować program leczenia niepłodności metodą in vitro.

Wrocławscy radni zadecydowali w czwartek, że program ruszy jeszcze w tym roku. Z miejskiego programu in vitro skorzysta ok. 420 par rocznie. Jednorazowe dofinansowanie, to 5 tysięcy złotych.

To druga próba uruchomienia programu we Wrocławiu. Dwa lata temu radni nie zgodzili się na dofinansowanie in vitro. Tym razem zdecydowana większość była na tak.

- Skoro rządowego programu nie ma, to samorządy powinny wziąć to na siebie - komentowała Magdalena Razik- Trziszka z Nowoczesnej. - Niepłodność to jest choroba społeczna tych czasów. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zostawić tych ludzi samych. Posiadanie własnego potomstwa to największe szczęście, jakie może spotkać człowieka - przekonywała.

Radnych PiS nie obowiązywała dyscyplina w głosowaniu. Większość wstrzymała się, lub była przeciwna - tak, jak radny Robert Pieńkowski. - In vitro jest metodą kosztowną, w rzeczywistości nie podnosi dzietności, a w każdym razie nie jest w stanie czegokolwiek tutaj zmienić, a jest metodą etycznie dwuznaczną. Na pewno sprzeczną ze społeczną nauką Kościoła - ocenił.

Do końca roku Wrocław przeznaczy na dofinansowanie do zabiegów in vitro 2,1 mln zł. Obecnie do zabiegów in vitro dokładają się mi.in Warszawa, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Sosnowiec, Częstochowa, Łódź, Bydgoszcz i Katowice.

DOSTĘP PREMIUM