"To nie może być wykład". W polskich szkołach mają się odbyć lekcje o mowie nienawiści
Pomysł z lekcjami o mowie nienawiści w szkołach pojawił po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W reakcji na to tragiczne wydarzenie pojawiły się opinie, że mógł mu sprzyjać klimat debaty publicznej w Polsce.
Jak podkreślała w TOK FM Izabela Meyza, trenerka i mediatorka, która prowadziła w szkołach lekcje dotyczące hejtu w internecie, w tym przypadku sprawa wymaga "przegadania z dzieciakami". - Mają kontakt z mediami. Być może ta informacja już dotarła do nich właśnie w postaci mowy nienawiści. Jeżeli tak było, warto od tego wyjść i od tego zacząć. Zapytać o ich uczucia i jak się z tym mają – tłumaczyła ekspertka.
Jak podkreślała, taka lekcja nie może wyglądać jak wykład. - Powinniśmy wsłuchać się, w doświadczenia młodzieży. Oni chętniej biorą udział w zajęciach, które dotyczą tego co przeżyły – mówiła Izabela Meyza i dodawała: Zamiast wielkich słów i ocen, lepiej zapytać, czy to jest dla dzieciaków ważne, aktualne, co o tym sądzą.
Prowadząca Analizy TOK FM Agata Kowalska przypomniała, że według badań, aż połowa młodych Polaków przyznaje się do używania mowy nienawiści i jednocześnie pada jej ofiarą. - Bo nikt nas nie uczy jak mówić, że z czymś się nie zgadzamy, nie używając mowy nienawiści. Dlatego to powinna być lekcja komunikacji. Jak nauczyć się mówić o kimś tak, żeby go nie obrażać – tłumaczyła Meyza. Ekspertka dodawała, że taka lekcja nie powinna być pogadanką, ale czymś "wkręcającym".
Pomysł z lekcjami o mowie nienawiści nie wszystkim się podoba. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zarządził, że w warszawskich szkołach przeprowadzone zostaną tego typu lekcje, natychmiast zareagowała organizacja Ordo Iuris. Jej prawnicy przygotowali dla rodziców oświadczenia odmawiające zgody na uczestnictwo ich dzieci w takich zajęciach.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
Politycy nadużywający kłamstwa otrzymali "turbodoładowanie". "Pojawiła się możliwość oszukiwania społeczeństwa na masową skalę"
-
"Zwijała z ulic" polskich chłopców, by kopulowali dla III Rzeszy. Kim była Inge Viermetz?
-
PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
-
Ulewy oraz burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw
-
Iga Świątek wygrała w finale wielkoszlemowego French Open. Pokonała Czeszkę Karolinę Muchovą
- "To przekażcie Putinowi". Zełenski o kontrofensywie: Wszyscy dowódcy nastawieni są pozytywnie
- Iga Świątek gra z Czeszką Karoliną Muchovą w finale French Open. Ma szansę na czwarty w karierze wielkoszlemowy tytuł
- Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. "Zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej"
- Boris Johnson ustąpił z funkcji posła. Były premier Wielkiej Brytanii ogłosił "natychmiastową rezygnację"
- Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]