"To nie może być wykład". W polskich szkołach mają się odbyć lekcje o mowie nienawiści

We Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Krakowie, Warszawie i innych miastach w Polsce mają odbyć się lekcje poświęcone mowie nienawiści. Jak takie zajęcia powinny wyglądać?

Pomysł z lekcjami o mowie nienawiści w szkołach pojawił po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W reakcji na to tragiczne wydarzenie pojawiły się opinie, że mógł mu sprzyjać klimat debaty publicznej w Polsce.

Jak podkreślała w TOK FM Izabela Meyza, trenerka i mediatorka, która prowadziła w szkołach lekcje dotyczące hejtu w internecie, w tym przypadku sprawa wymaga "przegadania z dzieciakami". - Mają kontakt z mediami. Być może ta informacja już dotarła do nich właśnie w postaci mowy nienawiści. Jeżeli tak było, warto od tego wyjść i od tego zacząć. Zapytać o ich uczucia i jak się z tym mają – tłumaczyła ekspertka.

Jak podkreślała, taka lekcja nie może wyglądać jak wykład. - Powinniśmy wsłuchać się, w doświadczenia młodzieży. Oni chętniej biorą udział w zajęciach, które dotyczą tego co przeżyły – mówiła Izabela Meyza i dodawała: Zamiast wielkich słów i ocen, lepiej zapytać, czy to jest dla dzieciaków ważne, aktualne, co o tym sądzą. 

Prowadząca Analizy TOK FM Agata Kowalska przypomniała, że według badań, aż połowa młodych Polaków przyznaje się do używania mowy nienawiści i jednocześnie pada jej ofiarą. - Bo nikt nas nie uczy jak mówić, że z czymś się nie zgadzamy, nie używając mowy nienawiści. Dlatego to powinna być lekcja komunikacji. Jak nauczyć się mówić o kimś tak, żeby go nie obrażać – tłumaczyła Meyza. Ekspertka dodawała, że taka lekcja nie powinna być pogadanką, ale czymś "wkręcającym".

Pomysł z lekcjami o mowie nienawiści nie wszystkim się podoba. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zarządził, że w warszawskich szkołach przeprowadzone zostaną tego typu lekcje, natychmiast zareagowała organizacja Ordo Iuris. Jej prawnicy przygotowali dla rodziców oświadczenia odmawiające zgody na uczestnictwo ich dzieci w takich zajęciach.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM