Dziesiątki tysięcy ludzi oddało hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Kolejka przed ECS nie maleje

Do 16 trumna z ciałem Pawła Adamowicza będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Od wczorajszego popołudnia do 7 rano w piątek hołd długoletniemu prezydentowi miasta oddało 31 tys. osób.

Kolejka przed ECS nie maleje, chętnych, by pożegnać Pawła Adamowicza, jest bardzo wielu. W pobliżu wejścia do budynku podstawiono autobusy, by osoby stojące w kolejce mogły się ogrzać, usiąść, odpocząć. Rozdawane są też ciepłe napoje.

Jak poinformowała rzeczniczka Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek, o godz. 16:00 drzwi do ECS zostaną zamknięte, by można było przygotowywać kondukt, w którym trumna z ciałem Pawła Adamowicza wyruszy do Bazyliki Mariackiej.

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza zacznie się w sobotę o godz. 12:00. W różnych miejscach w Gdańsku ustawione zostaną telebimy, by mieszkańcy miasta mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

Rodzina długoletniego prezydenta Gdańska apeluje, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy. Prosi o wpłacanie datków na bliskie sercu Adamowicza: hospicjum ks. Dutkiewicza i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

WOŚP zdecydował, że pieniądze zebrane w sobotę w Gdańsku zostaną w całości przekazane dla hospicjum, wskazanego przez bliskich zamordowanego Pawła Adamowicza.

Paweł Adamowicz nie żyje

Długoletni prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek, kilkanaście godzin po tym, jak został zaatakowany podczas finału WOŚP. Sprawcą ataku jest 27-letni Stefan W., mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa. Nie przyznaje się do winy.

Czytaj też: Stefan W. próbował się wedrzeć na teren Pałacu Prezydenckiego w Warszawie? SOP zaprzecza >>>

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

DOSTĘP PREMIUM