WHO bije na alarm. Wpisała unikanie szczepień na listę 10 największych zagrożeń dla zdrowia

Unikanie szczepień zostało uznane za jedno z dziesięciu największych zagrożeń przez Światową Organizację Zdrowia. WHO zwraca uwagę na to, że problem dotyczy zwłaszcza Europy, gdzie liczba zaszczepionych systematycznie spada.

To zjawisko, mimo ustawowego obowiązku szczepień, nie ominęło to też naszego kraju. Dyrektor polskiego oddziału WHO dr Paloma Cuchi tłumaczy, czemu szczepienia są tak istotne.

- Szczepionki zapobiegają od 2 do 3 milionów zgonów rocznie. Przez brak szczepień w Europie wzrasta lista zachorowań na odrę, czy różyczkę, a przecież można było temu zapobiec - mówi dr Paloma Cuchi.

Dyrektor polskiego oddziału WHO zwraca uwagę, że na liście zagrożeń dla globalnego zdrowia jest nie tylko uchylanie się od szczepień, ale również zanieczyszczenie powietrza, problem wyjątkowo poważny w Polsce.

Liderka antyszczepionkowców przegrała w sądzie

Wczoraj pisaliśmy, że liderka ruchu antyszczepionkowego przegrała w sądzie. O zniesławienie pozwał ją dyrektor Instytutu Profilaktyki Zakażeń - doktor Paweł Grzesiowski za to, że nazwała go lobbystą finansowanym przez koncerny farmaceutyczne. 

Sędzia Magdalena Wrotoń w krótkim uzasadnieniu stwierdziła, że Socha nie udowodniła swoich oskarżeń, a postawione Grzesiowskiemu zarzuty poniżały go przed opinią publiczną.

Co to jest smog? Dlaczego jest groźny dla zdrowia?

DOSTĘP PREMIUM