Przymusowe leczenie? Ministerstwa szykują zmiany w przepisach o leczeniu psychiatrycznym więźniów

Ministerstwo zdrowia wraz z resortem sprawiedliwości przygotowują zmiany w przepisach. Więźniowie kończący karę, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność, będą mogli decyzją sądu zostać skierowani na przymusowe leczenie.

Wniosek w tej sprawie będzie mógł złożyć dyrektor więzienia, na pół roku przed końcem odbywania kary przez taką osobę. Sąd powoła biegłych, a ci - zdecydują o tym, co dalej. Będą mogli skierować osobę osadzoną na leczenie ambulatoryjne lub w zakładzie zamkniętym.  - To pozwoli na unikanie sytuacji, gdy ktoś, kto odbywa karę więzienia, (kiedy) ryzyko zachowań agresywnych jest wysokie, wychodzi i tak naprawdę nie wiemy, czy się leczy, czy nie, czy terapia jest skuteczna, czy nie - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Projekt, który ma być przygotowany przez resorty zdrowia oraz sprawiedliwości, trafi teraz do konsultacji w gronie ekspertów. Ma być procedowany w trybie pilnym.

Już wcześniej ministerstwo zdrowia informowało, że prowadzi prace nad przepisami, które wprowadzą możliwość, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność. Procedura ta miałaby objąć sprawców przestępstw, u których w trakcie wykonywanej kary rozpoznano chorobę psychiczną, zaburzenia osobowości, uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji, a także upośledzenie umysłowe.

TOK FM PREMIUM