Żałoba narodowa. W całym kraju flagi opuszczone do połowy masztu

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od godz. 17 w piątek do godz. 19 w sobotę flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztu. Trwa żałoba narodowa. Na Pałacu Prezydenckim wyświetlono iluminację polskiej flagi przepasanej kirem.

Jak poinformował na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, obniżone do połowy masztu zostały również flagi polskie i unijne przed Parlamentem Europejskim.

"Przez całe życie praca Pawła Adamowicza była jak światło w ciemnościach, będzie go bardzo brakowało. Po jego tragicznej śmierci, solidarnie z jego bliskimi i mieszkańcami Gdańska, poprosiłem o obniżenie polskiej i unijnej flagi do połowy masztu przed Parlamentem Europejskim" - poinformował przewodniczący PE.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, które w czwartek zostało opatrzone kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, żałoba obowiązuje od godz. 17 w piątek.

W kondukcie żałobnym Adamowicza przeszły tłumy gdańszczan. Mijając m.in. rodzinny dom zmarłego i szkoły, w których się uczył, kondukt przeszedł z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydenta Gdańska przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

DOSTĘP PREMIUM