Polska myślami z Gdańskiem. Nie tylko rodzinne miasto pożegnało Pawła Adamowicza

W wielu miastach Polski pogrzeb Pawła Adamowicza można było oglądać na wystawionych telebimach. W Krakowie w południe z Wieży Mariackiej zabrzmiało "The Sound od Silence".

Mszę pogrzebową z gdańskiej Bazylice Mariackiej można było oglądać m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Rybniku i na wrocławskim Rynku.

W Krakowie o 12 z Wieży Mariackiej zabrzmiała piosenka "The Sound of Silence" w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej. We wszystkich miejskich autobusach i tramwajach wyświetlany jest napis "Kraków myślami z Gdańskiem", który został też  wywieszony na wieży ratuszowej w stolicy Małopolski. 

W nocy krakowskie Centrum Kongresowe ICE, Pawilon Wyspiańskiego, Kładka Bernatka, wieża ratuszowa i estakada tramwajowa Wielicka - Lipska rozświetlą się barwami Gdańska. 

Czytaj też: Pogrzeb Pawła Adamowicza. Przed Bazyliką Mariacką długa kolejka - tak wiele osób chce pożegnać prezydenta Gdańska>>>

Apel o wsparcie

Prezydent Katowic apeluje, by mieszkańcy miasta wsparli - zgodnie z prośbą rodziny Pawła Adamowicza - hospicjum ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. 

W Katowicach, Poznaniu i in. miastach w południe zawyły syreny alarmowe.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia, kilkanaście godzin po ataku, do jakiego doszło podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Długoletni prezydent Gdańska został kilkukrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego Stefana W., mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa. Został aresztowany na trzy miesiące. 

"To, co robił, wykracza poza obowiązki samorządowców". Wspomnienia o Pawle Adamowiczu [Posłuchaj]

TOK FM PREMIUM