Petru: Oskarżam PiS o rozpętanie w Polsce szaleństwa nienawiści

Ryszard Petru z partii Teraz! zamieścił na Facebooku wpis, w którym oskarża polityków Prawa i Sprawiedliwości o wzbudzenie w Polsce atmosfery nienawiści. Polityk wzywa też do pociągnięcia do odpowiedzialności "wszystkich tych, którzy tę nienawiść organizowali".

Ryszard Petru zamieścił na Facebooku utrzymany w oskarżycielskim tonie wpis, który jest reakcją na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Nie może być żadnej "ciszy nad tą trumną"! Pawła Adamowicza zamordowała dobrze przemyślana, zorganizowana i opłacana machina nienawiści, która pchnęła rękę szaleńca. Od dawna ostrzegaliśmy, że ciągłe nasilanie języka pogardy i nienawiści w końcu doprowadzi do tragedii. Były wezwania do opamiętania, były ostrzeżenia, że wreszcie trafi się szaleniec, który te chore oskarżenia weźmie na poważnie i będzie chciał zwieńczyć je krwią. Wezwania te na nic się zdały - zaczyna swój wpis polityk.

(...) Czas powiedzieć: dosyć ulegania! Dość symetryzmu! Koniec z milczeniem i wciąż ponawianymi, bezowocnymi apelami o opamiętanie. Piękne słowa pięknie brzmią, ale jak widać nie są w stanie zmienić rzeczywistości. Skończył się czas szlachetnych i bezskutecznych słów. Zło należy piętnować i zwalczać, a nie przemilczać i rozzuchwalać - przekonuje Petru.

- Oskarżam Prawo i Sprawiedliwość o rozpętanie w Polsce szaleństwa nienawiści i żądam radykalnego pociągnięcia do odpowiedzialności, zgodnie z prawem, wszystkich tych, którzy tę nienawiść organizowali. Koniec rozmywaniu odpowiedzialności. Nie bójmy się tego powiedzieć: za tragiczny rozwój w Polsce mowy nienawiści, szkalowania i wrogości odpowiada PiS. Partia ta od lat, w sposób systematyczny organizowała, podsycała i finansowała nienawiść w Polsce. Uczyniła z niej sposób na zdobycie i utrzymanie władzy - dodaje.

 Polityk domaga się dymisji prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego i  ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Petru proponuje też organizowanie , Marszy Milczenia i Pamięci 13. dnia każdego miesiąca o godzinie 19:55, przez 12 kolejnych miesięcy.

DOSTĘP PREMIUM