Szef ochrony koncertu WOŚP w Gdańsku zatrzymany. Prokuratura: Wprowadził policję w błąd

Na polecenie prokuratury został zatrzymany szef ochrony imprezy WOŚP z 13 stycznia w Gdańsku - informuje Prokuratura Krajowa. Mężczyzna miał wprowadzić policję w błąd, że zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Stefan W. posługiwał się plakietką "Media".
Zobacz wideo

"Na polecenie prokuratury został zatrzymany szef ochrony imprezy #WOŚP z 13 stycznia w Gdańsku" - podała PK na Twitterze. Jak wyjaśniono, zatrzymany "wprowadził policję w błąd, że Stefan W. posługiwał się plakietką Media".

Wersji przedstawionej rzez mężczyznę, jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk, przeczą zeznania pracownika ochrony oraz analiza biologiczna.

- Tak jak wynika z naszych ustaleń, te działania zostały podjęte w celu ukrycia zaniedbań w zakresie zabezpieczenia ochrony imprezy, która odbywała się 13 stycznia - powiedziała. Zatrzymany mężczyzna ma usłyszeć trzy zarzuty. - Dwa dotyczą składania fałszywych zeznań, kolejny  nakłaniania, podżegania świadka do składania fałszywych zeznań - mówiła rzeczniczka gdańskiej prokuratury.

Stefan W. z zarzutem zabójstwa

13 stycznia Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł.

Prokuratura postawiła Stefanowi W. zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Czyn ten zagrożony jest karą co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocia. Stefan W. nie przyznał się do jego popełnienia. Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego. Badanie krwi wykazały, iż w momencie napaści Stefan W. nie był pod wpływem alkoholu. Prokuratura wystąpiła o przeprowadzenie badania psychiatrycznego mężczyzny.

Prokuratura oprócz śledztwa dotyczącego zabójstwa prezydenta Gdańska prowadzi też równolegle drugie postępowanie, które ma na celu sprawdzenie prawidłowości organizacji i zabezpieczenia gdańskiego finału WOŚP, w czasie której to imprezy zaatakowany został Paweł Adamowicz.DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM