O kim na pogrzebie Pawła Adamowicza mówił o. Wiśniewski? Janusz Lewandowski wskazuje konkretnego polityka

- Ohydna manipulacja, tak prymitywna, że łatwa do zdemaskowania - w ten sposób Janusz Lewandowski skomentował pokazanie przez telewizję publiczną Donalda Tuska w chwili, gdy w czasie pogrzebu Pawła Adamowicza o. Ludwik Wiśniewski mówił o budowaniu kariery na kłamstwie.
Zobacz wideo

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej był pytany przez Dominikę Wielowieyską o to, kogo na myśli miał o. Ludwik Wiśniewski, który w czasie pogrzebu zamordowanego prezydenta Gdańska wygłosił krótkie, ale bardzo mocne wystąpienie. - Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać - mówił duchowny. W relacji mediów publicznych w czasie, gdy wypowiadał te słowa, na ekranie pokazywano Donalda Tuska. 

Janusz Lewandowski ocenił w Poranku TOK FM, że była to "ohydna manipulacja". Jego zdaniem o. Wiśniewski miał na myśli kogoś zupełnie innego, również obecnego w Bazylice Mariackiej. - Mamy premiera, który wielokrotnie mijał się z prawdą w czasie kampanii samorządowej, przepraszał nieswoim głosem. Mam nadzieję, że udzielił mu się nastrój tej chwili i będzie bardziej skłonny do wypowiadania sądów prawdziwych - mówił eurodeputowany, wskazując Mateusza Morawieckiego.

Na argument, że wielu publicystów rachunek sumienia zaleca wszystkim, również dzisiejszej opozycji, odpowiedział: Nie damy się zaszantażować moralnie symetrystom. - Wielokrotnie wyrażałem zdumienie, jak można porównywać ewentualne błędy PO-PSL ze świadomą destrukcją rządów prawa, służby cywilnej, zawłaszczeniem mediów publicznych. Od 2015 roku żyjemy w Polsce, która nie mogłaby być członkiem Unii Europejskiej czy NATO. Polska Macierewicza nie dostałaby się do NATO, Polska Kaczyńskiego nie dostałaby się do Unii. 

Lewandowski o "dusznym klimacie nienawiści" w mediach publicznych

Janusz Lewandowski zapewniał, że opozycja nie zamierza przejść do oskarżania PiS o doprowadzenie do śmierci Pawła Adamowicza, bo są to "oskarżenia bezpodstawne". - To zabójstwo wyrasta z dusznego klimatu nienawiści, który był zasiany przez media publiczne. Na pewno nie będziemy tak szybcy w oskarżaniu, jak (Jarosław) Kaczyński po zabójstwie działacza PiS, który w pierwszej reakcji wymienił Donalda Tuska, a jako przykład mowy nienawiści - "moherowe berety" - wspominał Lewandowski, to co działo się po zabójstwie Marka Rosiaka w październiku 2010 roku.

Wskazał, że Paweł Adamowicz przez telewizję publiczną został "odarty z człowieczeństwa". Głos Jacka Kurskiego, prezesa TVP, który stwierdził, że telewizja publiczna nie ma sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o godne uczczenie pamięci prezydenta Gdańska, uznał za odosobniony również w szeregach PiS. - Chyba zauważyli, że sianie nienawiści ma jakiś związek ze śmiercią Pawła Adamowicza - mówił.

Oczekuje jednak, że oficjalna arena polityczna zachowa pewną wstrzemięźliwość w kampaniach roku 2019. Pesymistą jest za to, co do mediów społecznościowych, ponieważ dają one komfort ukrycia się za anonimowością. - Media społecznościowe miały się stać narzędziem bezpośredniej demokracji, a stały się narzędziem oszukiwania ludzi, faktów alternatywnych, fake news, mowy nienawiści - wyliczał Lewandowski. 

Lewandowski o "polexicie na raty"

Eurodeputowany PO przyznał, że w obliczu zbliżającej się kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego rysują się poważne zagrożenia spowodowane przez PiS. - Marginalizacja Polski, ratalny polexit. Konferencja, która skłóciła nas z Iranem i ze strategią Unii Europejskiej w kwestii strategii dotyczącej Bliskiego Wschodu. Nie dzieje się to więc tylko poprzez demontaż instytucji, które były naszą przepustką do NATO czy UE. W tym jest również geopolityka - zwracał uwagę Janusz Lewandowski. 

W sobotę odbył się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł w wyniku ran zadanych mu przez 27-letniego nożownika w czasie koncertu WOŚP w Gdańsku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (131)
Janusz Lewandowski o słowach ojca Ludwika Wiśniewskiego i materiale TVP
Zaloguj się
 • jakub13579

  Oceniono 17 razy 13

  Słowa ks. Wiśniewskiego, były tak prostolinijne i klarowne, że tłumaczenie ich prostemu ludowi nie jest wcale potrzebne. Każdy normalny człowiek rozumie skąd w Polsce wywodzi się zło ciągnące nasz kraj w ciemną przepaść.

 • langston

  Oceniono 14 razy 10

  dlaczego PO zostawila sp Adamowicza i wysunela Jaroslawa Walese?
  Adamowicz kandydowal wbrew PO!

 • oloros11

  Oceniono 20 razy 10

  myli sie - prazrodlem saczonej przez wieki nienawisci jest kosciol - to podstawa i filar ich polityki - bez tego nie byloby podzialu - a bez podzialu nie ma religii

 • plutoniczna

  Oceniono 13 razy 9

  "Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie prezydenta Gdańska, choć rodzina Pawła Adamowicza nie wyraziła takiej woli. Z kolei arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zignorował prośbę rodziny, aby homilię wygłosił inny duchowny."

  kontrola nad słowem i przekazem ponad wszystko.

  słowo - Głódź musiał kontrolować słowo by minimalizować straty PAD, PMM i PiS.
  przekaz - PAD z PMM musieli być na pogrzebie choćby "po przysłowiowych trupach".
  po co?
  żeby mieć legitymację, aby następnego dnia:
  Mazurek mogła napisać, że PiS zachował się w porządku, i że ci inni to są ci źli
  żeby PAD mógł wygłosić swoja "przemowę" na stoku a PMM swoją na obchodach urodzin Witosa.

  i tak zaprzęgnięto pogrzeb PPA do propagandowej machiny PiS.

  ale spoko.
  Gdańsk pamięta.
  myślę, że PiS nie ma tam co szukać.
  A wiatr znów wieje od morza.
  Winds of change.

 • japiota

  Oceniono 10 razy 8

  Dorzynanie watahy i moherowe berety to akurat antyPiS wymyślił panie pośle.
  Zamiast przerzucać się jak dzieci kto pierwszy zaczął może lepiej skupić się na przyszłości i pozytywnym programie.
  Szybciej do siebie zrazicie agresją niż ugracie nowe głosy. Strategia która dała wygraną Kaczyńskiemu niekoniecznie jest skuteczna dla opozycji. I zapewniam Pana że nawet wiekowi słuchacze Radia Maryja są zniesmaczeni manipulacjami TVP - nie twórzmy fałszywej narracji że wyborcy PiS mają dostęp tylko do TVP - paradoksalnie właśnie ta grupa jest najlepiej wyposażona w kablówki/satelitę i szczególnie starsi ludzie - mający czas - oglądają programy informacyjne i w TVP i w innych kanałach. Zacietrzewiony margines słucha tylko jednego przekazu. W PRLu był jeden Dziennik Telewizyjny a wszyscy wiedzieli o co chodzi. To że PiS w ubiegłym tygodniu nie zrozumiał tego to jego największy polityczny błąd obok zachowania Kaczyńskiego/Mazurek/Terleckiego. Błąd który wg mnie jest politycznym samobójstwem PiSu i Kaczyńskiego.

 • kemor234

  Oceniono 12 razy 8

  Myślę, że o. Ludwik Wiśniewski mówił do wszystkich.
  Zmiana powinna nastąpić w każdym, komu zależy na dobru Ojczyzny. NASZEJ OJCZYZNY !!!!!
  Jednak relacja TVP pokazała komu wyraźnie, komu ... nie zależy.

 • carolina_reaper

  Oceniono 7 razy 7

  Slowa Wisniewskiego odnosza sie do wszystkich karierowiczow, ktorzy przynaleznosc partyjna wykorzystuja jako odskocznie do budowania wlasnych prywatnych interesow. Znalezc wyjatki od tej reguly jest niezmiernie trudno o ile wogole mozliwe.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 11 razy 7

  Zaczynam odnosić wrażenie, że rzeczywiście jest jakiś układ o nazwie POPiS. Zbyt dużej krzywdy sobie nie robią. Co parę lat dzielą się łupami w postaci synekur. Kościoła nie ruszają, aborcji też nie, związków partnerskich... A gdy zdarzy się wypadek przy pracy (np. śmierć polityka) to prześcigają się w okazywaniu żałoby. Na politykę zagraniczną nie mają przecież żadnego wpływu (bo albo Niemcy, albo USA). PO dała nam autostrady i remonty miast... PiS dała 500+.... I tak to się toczy... Sprytne...

 • opt

  Oceniono 10 razy 6

  Jedni mówią kogo miał na myśli O. Wiśniewski, inni nie mówią , ale myślą wręcz przeciwnie , nie my to oni. Taki polski magiel ludzi wyrosłych z tego samego pnia i podzielonych w walce o władzę. A ja chciałbym, by ktoś dał przykłady mowy nienawiści u A. Kwaśniewskiego ,jego żony, Czrzastego, Wenderlicha, Oleksego ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX