Dziś Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy taki dzień w ogóle istnieje?

Dziś wypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień roku. Dlaczego wypada akurat dziś? I czy w ogóle jest sens się nim przejmować?

Określenie Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, wprowadził Cliff Arnall, psycholog przez pewien czas związany z Uniwersytetu w Cardiff. 

Blue Monday - dlaczego akurat dziś?

Arnall opracował specjalny algorytm, który ubrał we wzór przypominający te matematyczne. Zmiennymi są w nim: pogoda, długi, czas, jaki minął od Bożego Narodzenia, niedotrzymanie postanowień noworocznych, niski poziom motywacji, miesięczne wynagrodzenie oraz poczucie konieczności podjęcia działań. Efektem wyliczeń jest wskazanie trzeciego poniedziałku stycznia jako najbardziej dperezyjnego dnia roku. 

Blue Monday - czy taki dzień w ogóle istnieje?

Możliwość wyznaczenia najbardziej depresyjnego dnia roku negował sam twórca algorytmu, a termin Blue Monday miał powstać i zostać uzasadniony na zamówienie agencji PR-owej. Miała ona nawet namawiać naukowców, by za pieniądze zgodzili się na umieszczenie ich nazwisk w artykule opisującym zjawisko. 

Również Uniwersytet w Cardiff odciął się od Cliffa Arnalla, podkreślając, że był on niczym więcej niż korepetytorem, a swoje związki z uczelnią zakończył na wiele miesięcy przed publikacją artykułu na temat Blue Monday. 

DOSTĘP PREMIUM