Nominacje do Oscarów. Czekolada za 100 $ i liścik od aktorki. Co jest potrzebne, by film zdobył nominację?

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów. Jakie warunki musi spełniać film, by liczyć się w stawce? Łukasz Muszyński z Filmwebu mówił w TOK FM, co jest najważniejsze w Hollywood.

By mieć szansę na walkę o najbardziej prestiżową nagrodę w branży filmowej nie wystarczy zrobić dobrego filmu, zagrać fantastycznej roli. Wielki wpływ na to, kto otrzymuje nominacje do Oscarów, ma lobbing oraz recenzje.

W przypadku faworyta Polaków "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, recenzenci od premiery wychwalali film. Obraz został też obsypany nagrodami i liczącymi się nominacjami, m.in. do brytyjskich nagród filmowych BAFTA. W Stanach Zjednoczonych od wielu tygodni przebywała Joanna Kulig, która brała udział w promocji filmu. "Zimna wojna" otrzymała nominacje do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, zdjęcia i reżyseria.

Jak walczyła "Roma"?

Filmem, który zdobył aż 10 nominacji jest "Roma" Alfonso Cuarona. I właśnie na przykładzie najnowszego dzieła meksykańskiego reżysera, który ma już na koncie sporo Oscarów, Łukasz Muszyński opowiedział, jak wyglądają kulisy walki o nominacje.

- Film miał premierę na festiwalu w Wenecji ("Roma" wygrała, otrzymała Złote Lwy - red.). Jest dystrybuowany przez serwis streamingowy (Netflix), który ma nieograniczone możliwości finansowe i chce zdobyć Oscara dla najlepszego filmu - mówił w TOK FM. Jak podkreślił dla Netflixa nominacja w kategorii "najlepszy film" jest wielkim wyróżnieniem, pokazującym, że serwis streamingowy może wyprodukować coś równie dobrego, co duże hollywoodzkie wytwórnie.

Po sukcesie w Wenecji "Roma" ruszyła w trasę od festiwalu do festiwalu. - Film był pokazywany, przejeżdżał przez kolejne kontynenty - podkreślił gość Przemysława Iwańczyka.

Czytaj też: "Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscara!

Czekolada za 100 dolarów. "Organizacje, które rozdają nagrody, tego nie każą"

Muszyński stwierdził, że w takim momencie promocji, można zacząć mówić o  "lawinie": film jedzie od festiwalu do festiwalu, od gali do gali, zdobywa kolejne nagrody. W grę wchodzą też działania marketingowe oraz prezenty dla osób zasiadających w różnych gremiach.

- Na przykład mogą dostać plakat z podpisem reżysera, mogą dostać czekoladę wartą 100 dolarów z liścikiem podpisanym osobiście przez odtwórczynię głównej roli. Mogą dostać też na przykład bogato zdobiony album o powstaniu filmu, wart 150 dolarów. Czy to jest korupcja? W jakiś sposób pewnie tak. Ale gremia, jakieś organizacje, które rozdają nagrody, tego nie każą w żaden sposób i ci wszyscy pr-owcy to wykorzystują - wyjaśniał. 

"Nas zupełnie nie rusza, dlaczego są tam wątki społeczno-rasowe"

Specjalista tłumaczył także, dlaczego polska publiczność nie zawsze rozumie wybory Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wyjaśniał to na przykładzie ekranizacji komiksu Marvela "Czarna Pantera", który otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego dramatu i został nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film". 

- Jeżeli oglądamy ten film z polskiej perspektywy, to on wcale nie jest taki dobry. Nas zupełnie "nie rusza" to, że są tam wątki społeczno-rasowe, że Afroamerykanie mają swojego bohatera. Ten film jest dla nas po prostu tylko w porządku. A dla Amerykanów jest tam cała nadbudowa, która ma znaczenie - podkreślił.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • kiedy zaczyna się "sezon oskarowy"?
  • czy specjaliści widzą, kiedy jakiś film jest "wepchnięty" do oskarowej puli? 
  • czy tendencja w przyznawaniu Oscarów się zmienia? 
  • czy kino ustąpi miejsca serwisom streamingowym?DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM