Po zamachu na Adamowicza PiS wprowadzi przymusowe leczenie psychiatryczne więźniów? "To budzi złe wspomnienia"

Po zamachu na Pawła Adamowicza rządzący zapewniają, że podejmują działania, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. Resort zdrowia razem z resortem sprawiedliwości szykuje zmiany przepisów dotyczących leczenia psychiatrycznego więźniów.

Prowadząca program Analizy Agata Kowalska, nazwała "wzmożeniem karnym" szereg działań lub deklaracji działań ze strony członków rządu po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Ministerstwo Zdrowia powołało bowiem specjalny zespół, który pracuje nad dwoma nowymi propozycjami. Pierwsza z nich dotyczy obowiązkowych testów psychologicznych, którym mieliby być poddawani skazani tuż przed zakończeniem kary.

Drugim elementem projektu resortu zdrowia jest możliwość przymusowego umieszczania w szpitalu psychiatrycznym osoby, która kończy odbywanie kary więzienia, o ile zdradzała podczas "odsiadki" objawy choroby psychicznej.

- Jeżeli ktoś jest chory, to należy go leczyć również w zakładzie karnym i takie ośrodki, czy oddziały dla osób mających zaburzenia już istnieją - komentował sprawę karnista dr Piotra Kładoczny z UW i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Najpierw zajmijmy się tym, żeby leczyć w zakładzie karnym, a nie czekać do końca kary, by potem izolować taką osobę w zakładzie psychiatrycznym - dodał. 

Gość TOK FM zaznaczył jednak, że "wiemy, iż wcale tak prosto z tym leczeniem nie jest", powołując się na zbyt małą liczbę specjalistów pracujących w więzieniach. Dodał także, że do HFPC docierają także sygnały o osobach, mających wskazania do leczenia psychiatrycznego jeszcze z czasów zanim trafiły do więzienia, które w zakładzie karnym nie mają możliwości skorzystania z pomocy medycznej.

Psychuszki powrócą?

Karnista podkreślił, że jeśli ktoś jest na wolności, powinien się leczyć z własnej woli. - Przymusowe leczenie jest obarczone dużym ryzykiem, że będzie stosowane nie po to, żeby leczyć, a poza tym wcale nie musi być skuteczne, jeśli ktoś się nie chce leczyć - zaznaczył. 

Dodał, że ma także wątpliwości co do tego, jak zostałoby odebrane przez społeczeństwo to, że to organy państwa kierują ludzi do zakładów psychiatrycznych. - To budzi złe wspomnienia - podkreślił. 

- Bywało tak za czasów słusznie minionego systemu, że osoby, które były niewygodne dla  władzy trafiały do zakładów psychiatrycznych pod pretekstem leczenia ich z różnych schorzeń. Można było człowieka trzymać w tzw. psychuszkach - przypomniał, tłumacząc, że celowała w tym psychiatria radziecka, np. wymyślając "schizofrenię bezobjawową".

- Nie mówię, że w Polsce było to jakoś strasznie nadużywane, ale przez kilkadziesiąt lat polska psychiatria robiła wszystko, co mogła, żeby od tego odejść i żeby stosować normalny sposób leczenia - zaznaczył.

Podkreślił, że dobrym pytaniem jest, czy organy władzy nie będą nadużywały możliwości przymusowego leczenia. - To jest bardzo niebezpieczne narzędzie w rękach władzy. Formalnie będzie decydować sąd, ale jeżeli dyrektor zakładu karnego będzie wnioskować o umieszczenie skazanego w zakładzie psychiatrycznym, to trudno sobie wyobrazić, by sąd działał inaczej, niż powie biegły - wyjaśniał.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • o czym świadczy brak wyroków 15 lat pozbawienia wolności za rozboje?
  • czy przestępczość spada?
  • o testach psychologicznych dla osób, kończących odbywanie kary więzienia; 
  • kiedy możliwe jest zastosowanie przymusowego leczenia psychiatrycznego?
  • czy osoba chora psychicznie powinna przebywać w zakładzie karnym?

DOSTĘP PREMIUM