Psychiatra skazany za mowę nienawiści. Sądu nie przekonały tłumaczenia, że tylko żartował

Osiem miesięcy prac społecznych to kara, na którą skazany został lekarz psychiatra, który swoimi poglądami chwalił się na Facebooku.

Psychiatra z Milicza na portalu społecznościowym umieszczał komentarze, które mogły być przejawem mowy nienawiści. Zawiadomienie o przestępstwie złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Teraz sąd zdecydował, że oskarżony jest winien i skazał lekarza na osiem miesięcy prac społecznych.

"Małpka"

Krzysztof Klementowski pod zdjęciem czarnoskórej dziewczyny umieścił komentarz, w którym nazwał ją "małpką". Udostępnił też post o zbiórce na "karabin na ciapatych".  "Wrzuciłbym nawet 5 dych" – napisał wówczas. 

Czytaj też: Nazwał czarnoskórą dziewczynę "małpką", teraz mówi, że żartował. Proces psychiatry oskarżonego o mowę nienawiści

Psychiatra utrzymywał w sądzie, że jest niewinny. - Na podstawie skojarzeń, bo ktoś może poczuć się urażony, nie można ograniczać wolności słowa – przekonywał.

Sąd jednak z argumentacją oskarżonego się nie zgodził i przychylił się do wniosku prokuratury, która chciała kary ośmiu miesięcy prac społecznych. 

Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM