Marek Borowski o ważnym punkcie testamentu Pawła Adamowicza. "Mam nadzieję, że 4 czerwca będzie wielkim wydarzeniem"

Organizacja i przygotowanie obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku - to jeden z ważnych punktów testamentu Pawła Adamowicza, na jaki wskazał w TOK FM senator Marek Borowski. Przyznał, że ma nadzieję, iż dzięki zaangażowaniu Donalda Tuska będzie to wielkie wydarzenie.
Zobacz wideo

Marek Borowski, komentując ogłoszenie przez Aleksandrę Dulkiewicz zamiaru kandydowania w wyborach na prezydenta Gdańska, podkreślił, że deklaruje ona realizację celów stawianych przez Pawła Adamowicza. Tu były marszałek Sejmu wskazał organizację obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, co - jak podkreślił - jest ważną inicjatywą. 

Prowadząca Wywiad polityczny w TOK FM Karolina Lewicka pytała senatora, czy obchody 4 czerwca staną się areną walki politycznej przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Z jednej strony bowiem w organizację uroczystości chce zaangażować się były premier, a dziś przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (mówiła o tym pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz), z drugiej - w grudniu o rocznicy i wspólnych obchodach wspominał premier Mateusz Morawiecki. - To wspólne obchodzenie z nim w roli głównej byłoby raczej kłopotliwe, biorąc pod uwagę wszystko, co robił i mówił w ostatnim okresie, oraz to, co mówili i robili działacze PiS - komentował Borowski. Przyznał jednak, że sama rocznica może stać się ważnym wydarzeniem na drodze do jesiennych wyborów. 

Czytaj także: O kim na pogrzebie Pawła Adamowicza mówił o. Wiśniewski? Janusz Lewandowski wskazuje konkretnego polityka

Rocznica wyborów 4 czerwca wydarzeniem na skalę europejską?

- Zawsze ubolewałem, że 4 czerwca został tak sponiewierany w Polsce - komentował Marek Borowski, podkreślając, że od lat wybory 1989 roku i obrady Okrągłego Stołu były dla niego wydarzeniami kluczowymi. Teraz zaś przez fakt, że plan organizacji obchodów projektował i wielokrotnie zapowiadał Paweł Adamowicz, te obchody będą hołdem dla niego. Senator przewiduje, że będzie to ogromne wydarzenie, być może o skali europejskiej. - Sam się chętnie udam na te obchody - zadeklarował. Przyznał, że ma nadzieję, iż dzięki pomocy Donalda Tuska wezmą w nich udział najważniejsi przywódcy europejscy. 

Donaldowi Tuskowi za wsparcie dziękowała dziś Aleksandra Dulkiewicz, która ogłosiła, że będzie ubiegała się o stanowisko prezydenta Gdańska. Wybory muszą zostać rozpisane w związku z tragiczną śmiercią zamordowanego Pawła Adamowicza. Dulkiewicz podkreśliła, że przez 13 lat współpracowała z Adamowiczem. - Przez te lata przekazał mi swoją mądrość, dzielił się doświadczeniem, wprowadzał w trudną materię zarządzania miastem, współpracy z ludźmi, rozmów z mieszkańcami. Uczył mnie, jak patrzeć na Gdańsk jego oczami i jak kochać gdańszczanki i gdańszczan, jak oddawać im tą miłość, którą oni dają temu miastu - mówiła. 

Posłuchaj całej audycji:

TOK FM PREMIUM