Sellin o obchodach rocznicy wyborów czerwcowych: Ceremonie państwowe, ale też imprezy kulturalne

Mamy ambitne plany, jeżeli chodzi o upamiętnienie 30-lecia wyborów czerwcowych i 40-lecia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski - zapowiedział w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Sellin został zapytany w środę w RMF FM, czy planowane są uroczyste obchody trzydziestolecia wyborów 4 czerwca 1989 r. Jak poinformował, rząd ma "ambitne plany, jeżeli chodzi o upamiętnienie 30-lecia wyborów czerwcowych i 40-lecia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski".

- Te słynne słowa "niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi"  padły tutaj w Warszawie 2 czerwca 1979 r. To był, moim zdaniem, początek drogi. Wtedy się policzyliśmy, zobaczyliśmy, jak wielu nas jest. To był początek drogi "Solidarności" tak naprawdę, która wybuchła chwilę później i potem walczyła przez dziesięć lat i wygrała 4 czerwca 1989 r. z komunistami - powiedział.

Jak dodał, z okazji tych rocznic rząd będzie "proponować zarówno wydarzenia o charakterze ceremonii państwowych, jak i wydarzenia dla ludzi o charakterze imprez bardziej kulturalnych, które będą w atrakcyjnych formach tę historię przypominać".
- Będziemy zapraszać na wydarzenia, ceremonie i imprezy, które zaplanujemy. My rządzimy, dysponujemy jakimiś środkami, możemy jakąś ofertę złożyć i to będzie oferta oczywiście również dla opozycji - podkreślił wiceszef MKiDN.

Na uwagę prowadzącego, że przy okazji roku stulecia odzyskania niepodległości utworzono komitet, w którym pojawili się także politycy opozycji, wiceszef MKiDN przypomniał, że komitet spotkał się "kilka razy". - Jeśli chodzi o te rocznice, ich różnorodność jest tak duża, że trudno by było jakiś jeden komitet powołać, który się zastanawia, jak uczcić 15-lecie Polski w UE, a jak inaczej 20-lecie wejścia Polski do NATO, a jak 80. rocznicę II wojny światowej - stwierdził.

Sellin zwrócił uwagę, że "każdy segment władzy może te wydarzenia honorować w różny sposób". - Ja podejrzewam, że np. samorządy też będą aktywne w tej sprawie i duża część samorządów jest dzisiaj w rękach opozycji. Zresztą słyszę nawet takie zapowiedzi, że 4 czerwca dosyć duże obchody opozycja planuje razem z samorządami. Na nasze będziemy na pewno zapraszać - zapewnił.

DOSTĘP PREMIUM