Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie ws. smogu. Skarb Państwa ma zapłacić aktorce

Takiego wyroku jeszcze w Polsce nie było. Chodzi o smog. Sąd przyznał rację Grażynie Wolszczak, która pozwała państwo za zanieczyszczenie powietrza.

Decyzją warszawskiego sądu Skarb Państwa ma wypłacić Grażynie Wolszczak pięć tysięcy złotych na wskazany przez nią cel charytatywny. "Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska" - uzasadnił sąd, podczas ogłaszania wyroku. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia poziomu pyłów, szczególnie w okresie zimowym. Zwrócono też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w UE. W ocenie sądu z przepisów prawa w sprawie jakości powietrza jasno wynika zobowiązanie dla państw członkowskich UE, dotyczące dbałości o jego stan.

Aktorka chce, by zasądzone pieniądze trafiły do krakowskiej fundacji onkologicznej Unicorn.

Wyrok nie jest prawomocny.

Grażyna Wolszczak i smog

Aktorka pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem. Pozew dotyczył listopada ubiegłego roku. Pieniądze wypłacić mają ministrowie środowiska i energii.

Początkowo pozew złożony przez aktorkę dotyczył też władz Warszawy. Ale niedawno Wolszczak, po spotkaniu z prezydentem stolicy, wycofała się z tego zapisu.

Aktorka, jeszcze przed rozpoczęciem procesu, tłumaczyła w TOK FM, że przez złożenie pozwu ws. smogu "realizuje swoje obywatelskie obowiązki". Przypomniała, że konstytucja gwarantuje obywatelom, że państwo będzie dbało o ich zdrowie. - A mam poczucie, że państwo... ma nas gdzieś - mówiła w rozmowie z Piotrem Najsztubem.

Pozew złożony przez Grażynę Wolszczak to część kampanii Pozywam Smog. Biorą w niej udział osoby publiczne. Prócz Wolszczak, między innymi, Katarzyna Ankudowicz. - Jestem obywatelką państwa, a nie mogę wychodzić z domu przez kilka miesięcy w roku - argumentowała w TOK FM, dlaczego włączyła się do walki o czystsze powietrze.

Czytaj też: Mamy najgorszą jakość powietrza w całej Unii. "Nasz największy problem cywilizacyjny">>>

TOK FM PREMIUM