Kiedy życie próbuje sobie odebrać kilkulatek... Zatrważające dane o próbach samobójczych wśród dzieci

Z roku na rok coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. W 2018 roku w Polsce takich prób zanotowano 772. Faktycznie mogło ich być jednak znacznie więcej - o wielu z nich nie wiedzą nawet rodzice.
Zobacz wideo

Dane wskazują, że liczba prób samobójczych z roku na rok rośnie - w 2018 roku było ich o niemal 300 więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej. - W 2018 roku odnotowano jeden przypadek wśród dzieci do lat 6, 26 przypadków wśród dzieci między 7. a 12. rokiem życia oraz 745 przypadków dzieci między 13. a 18. rokiem życia - wylicza Dariusz Minkiewicz z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wśród głównych powodów, które skłaniają do targnięcia się na swoje życie najmłodsze dzieci - te w wieku 7-12 lat - resort wymienia: nieporozumienia rodzinne, przemoc w domu, zaburzenia psychiczne. W grupie nastolatków w wieku 13-18 lat najczęściej jest to: choroba, zaburzenia psychiczne czy zawód miłosny. Z wywiadu z nauczycielami, kuratorami i policjantami wynika również, że dzieci nie radzą sobie ze zjawiskiem hejtu.

W 2017 roku życie odebrało sobie 116 dzieci, rok wcześniej 103. Z raportu fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że nasz kraj jest drugi - po Niemczech - pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych wśród najmłodszych. Problemem jest ograniczony dostęp młodzieży do specjalistycznej pomocy - brakuje całodobowych oddziałów psychiatrycznych, nie wspominając o kolejkach do specjalistów.

Tymczasem, jak twierdzą eksperci, samobójstwom najmłodszych niemal w każdym przypadku można zapobiec - pod warunkiem, że dziecko szybko otrzyma pomoc. Jednak w Polsce na wizytę u specjalisty - psychiatry lub psychologa - czeka się miesiącami. Resort zdrowia obiecuje reformę psychiatrii, ale zacznie ją wdrażać dopiero za 9 miesięcy.

W piątek 25 stycznia w audycji A Teraz Na Poważnie Mikołaj Lizut będzie gościł dr Kamilę Lenkiewicz, dyrektor ds. psychoterapeutycznych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa-Bielany

TOK FM PREMIUM