Spór między nauczycielami i ministerstwem. Rzecznik Praw Dziecka proponuje mediatora

Rzecznik Praw Dziecka zaproponował udział mediatora w sporze pomiędzy Ministerstwem Edukacji a protestującymi nauczycielami. W biurze rzecznika odbyło się dziś spotkanie minister Anny Zalewskiej z przedstawicielami oświatowej Solidarności i organizacji reprezentujących rodziców.

Na spotkanie nie przyszły dwa pozostałe związki nauczycielskie - czyli ZNP i Forum Związków Zawodowych. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak - chce z nimi skonsultować swoja propozycję.

- Wtedy z tym mediatorem, zgodnie z zasadami mediacji, czyli poufności, często rozmowy indywidualnej, dalej będą postępowali - tłumaczy.Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział też że będzie apelował zarówno do rządzących jak i do nauczycieli, by w toczonym sporze zawsze stawiali dobro uczniów na pierwszym miejscu.

- Żeby zanim podejmą radykalny krok, spojrzeli jeszcze raz na dobro dziecka. I na to, że nie wszystkie elementy dziecko jest w stanie zrozumieć, przyjąć, potem zdążyć z nadrobieniem materiału - mówi.

Nauczyciele domagają się podwyższenia o 1000 zł tak zwanej kwoty bazowej służącej do wyliczenia ich średniego wynagrodzenia.

Dotychczasowe propozycje Ministerstwa Edukacji ich nie satysfakcjonują. Dlatego związki nie wykluczają zaostrzenia protestów w trakcie matur oraz egzaminów ósmoklasistów.

TOK FM PREMIUM