Będzie koalicja PiS-PSL? Jakub Stefaniak: Pan żartuje? Nie będzie! Nie byłaby dobra ani dla PSL, ani dla Polski

Jakub Stefaniak, rzecznik PSL, podkreślił w Poranku TOK FM, że koalicja jego ugrupowania z PiS nie wchodzi w grę. - Czy ona byłaby dobra? Dla PSL na pewno nie, myślę, że dla Polski również nie - podkreślił.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki zapytany w TVP o ewentualną koalicję z PSL odpowiedział, że dla dobra Polski trzeba rozmawiać. Jacek Żakowski, prowadzący Poranek Radia TOK FM, zapytał o taką możliwość Jakuba Stefaniaka, rzecznika ludowców. 

- Pan żartuje? Nie będzie! - podkreślił i dodał, że ma wrażenie, że to niektórzy dziennikarze wpychają PSL w taki sojusz. - Tylko czy ona (koalicja - red.) byłaby dobra? Dla PSL na pewno nie, myślę, że dla Polski również nie - zaznaczył. 

Rzecznik PSL powiedział, że jego partia miała już możliwość wejścia w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością i na żadnym poziomie, ani parlamentarnym, ani samorządowym, do tego nie doszło. 

Czytaj też: PSL umocnił pozycję Jacka Kurskiego? Kosiniak-Kamysz: To nie opozycja decyduje, kto jest prezesem TVP

Spotkanie u premiera

Po tragicznej śmierci w zamachu prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza - premier Mateusz Morawiecki zaprosił na piątek przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych, aby porozmawiać na temat zmian w prawie, które powinny być wprowadzone, by zapobiegać podobnym wydarzeniom w przyszłości. Jak zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, rozmowy mają dotyczyć zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach zdrowia i sprawiedliwości. 

Jakub Stefaniak stwierdził, że jego partia jeszcze nie podjęła decyzji, czy pojawi się na spotkaniu. 

- Jasno powiedzieliśmy już wczoraj (w czwartek 24 stycznia), że jesteśmy otwarci na taką rozmowę, ale wcześniej złożyliśmy wniosek o informację rządu w sprawie śledztwa dotyczącego tragedii w Gdańsku i czekamy na informacje. Jest jeszcze czas - powiedział polityk przypominając, że spotkanie u Mateusza Morawieckiego ma się rozpocząć o godzinie 15:00.

Dodał, że udzielenie informacji o śledztwie ws. zamachu na Pawła Adamowicz byłoby "pewnego rodzaju gestem dobrej woli". - Na tym etapie jeszcze dajemy szansę. Mówimy "sprawdzam" i patrzymy, czy te intencje są szczere - podkreślił rzecznik PSL. Jego zdaniem wyjaśnień ze strony rządu PiS wymaga kwestia tego, czy i jak organy państwa zareagowały na ostrzeżenia matki zamachowca, która w grudniu zawiadomiła policję, że syn jest zradykalizowany politycznie i zachowuje się agresywnie.

Czy opozycja weźmie udział w spotkaniu u Mateusza Morawieckiego?

Również udział PO i Nowoczesnej w spotkaniu jest niepewny. Platforma Obywatelska ma podjąć decyzję około 10:00. Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca .N, mówiła w TOK FM, że pismo dotyczące rozmów było enigmatyczne, a spotkanie wygląda na pr-ową zagrywkę. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jak walczyć z mową nienawiści?

TOK FM PREMIUM