Spotkanie u premiera ws. przestępstw z nienawiści to zagrywka pod publiczkę? Budka: Ziobro ponosi totalną klęskę

Borys Budka (PO) ocenia, że spotkanie u premiera Morawieckiego (PiS) ws. zwalczania mowy i przestępstw z nienawiści, jest zagraniem pod publiczkę. - Prokurator generalny Zbigniew Ziobro od 3 lat ponosi na tym polu absolutną klęskę - powiedział polityk w programie Jacka Żakowskiego w TOK FM.

- Czy Platforma wybiera się do premiera, żeby rozmawiać o zaostrzaniu prawa w związku z mową nienawiści? - zapytał Jacek Żakowski. Były minister sprawiedliwości odpowiedział, że Platforma czeka na agendę spotkania, a decyzja ws. uczestnictwa zapadnie około godziny 10:00.

- Na poważne rozmowy jesteśmy przygotowani, natomiast na razie z tych zapowiedzi wynika, że niestety nie są to propozycje poważnych rozmów - ocenił Borys Budka. Stwierdził, że opozycja wskazała władzy, że istnieją już przepisy dotyczące przestępstw motywowanych nienawiścią, które można stosować.

- Prokurator generalny Zbigniew Ziobro od 3 lat ponosi na tym polu absolutną klęskę - zaznaczył Borys Budka. Dodał, że kluczowa jest zmiana podejścia organów państwa do ścigania przestępstw z nienawiści, a nie zaostrzanie przepisów. Były minister sprawiedliwości stwierdził, że w świetle przymykania oczu przez władzę PiS na przestępstwa motywowane nienawiścią, zaproszenie premiera Morawieckiego to "zagranie pod publiczkę".

"Totalna klęska ministra Ziobry"

Jako przykład pobłażania podał sytuację, gdy "prokurator podległy ministrowi Ziobrze" złożył apelację, po to by mężczyzna, który spalił kukłę Żyda na wrocławskim rynku, otrzymał niższy wyrok. - Prokurator powinien walczyć o to, by takie czyny nie miały miejsca - powiedział Budka.

Innym przykładem według posła jest umorzenie przez prokuraturę sprawy pobicia i znieważenia przez nacjonalistów z Marszu Niepodległości kilkunastu kobiet, które stanęły im na drodze z hasłami antyfaszystowskimi. Kolejnym zaś - argumentował poseł - umorzenie przez prokuraturę sprawy "politycznych aktów zgonu" dla polityków opozycji i wieszania ich zdjęć na szubienicach przez nacjonalistów.

- Pierwszym problemem pana Mateusza Morawieckiego jest to, że jego podwładny Zbigniew Ziobro, jako prokurator generalny, na polu walki z mową nienawiści i nawoływaniem do przemocy w przestrzeni publicznej, ponosi totalną klęskę - ocenił polityk Platformy Obywatelskiej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

 • na czym według posła Budki polega różnica między sporem politycznym a mową nienawiści?
 • jaką odpowiedzialność za mowę nienawiści ponosi według polityka TVP?
 • o czym według posła Budki świadczy sprzeciw senatorów PiS wobec wspomnienia o mowie nienawiści w uchwale pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Borys Budka w TOK FM. Wywiad Jacka Żakowskiego
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 11 razy 9

  A ja myślę, że Ziobro nie ponosi klęski.
  Po prostu dokładnie realizuje polecenia ...

 • getz54

  Oceniono 7 razy 5

  Jest kjeden sposób na odejście od języka nienawiści. Przyznac się do błędów popełnionych przy organizacji wizyty w Katyniu. Nie zaprzeczac tezom zawartym w raporcie końcowym komisji Millera dotyczącym katastrofy samolotu TU 154M o numerze bocznym 1. Przeprosic za ekscesy komisji Macierewicza, i to co najtrudniejsze ...... zabrac klucze od Nowogrodzkiej Kaczyńskiemu. Nadac mu zaszczytny tytuł Pierwszego Kustosza Muzeum Narodowych Relikwii
  po Lechu Kaczyńskim w muzeum w altance na Zoliborzu. Przydzielic stałą wartę honorową jak
  Zielińskiemu i d do roboty przy naprawianiu Polski, bo ona juz powoli zaczyna doganiac Wenezuelę.

 • jw0022

  Oceniono 6 razy 4

  Za PO PiSofcy kradli ze SKOK-ów, a Polacy sprzedawali Niemcom swoje wyroby. Na szczęści przyszła Dobra Zmiana, pod przewodem Naczelnika Wolski Konusa Wielkiego, i teraz PiS...dzielce kradną z budżetu, a Polacy kupują kradziony Ukraińcom węgiel od Ruskich.

 • jael53

  Oceniono 8 razy 4

  Bardzo pan poseł jest uprzejmy dla szefa rządu - prawdziwy problem MM jest taki, że nie ma realnej władzy; natomiast ma ją ZZ. I widać, jak jej używa.

 • kopandol

  Oceniono 14 razy 4

  Czy jest sens firmować pozoranckie działania PIS ?
  Wątpię.

 • al48

  Oceniono 8 razy 2

  W PiS udaje się niewiniątka .Myślą ,że takie spotkania to uwiarygodnią .
  Nic z tego, Polacy wolą normalny teatr.

 • saves

  Oceniono 11 razy 1

  Lenin wiecznie żywy.

 • zbinigniew

  Oceniono 3 razy -1

  opiniowanie komentarzy zafałszowane, czasami plusy się dodają, a minusy w niektórych działają prawidłowo, w niektórych nie zmniejszają punktacji /nie reaguje/ a w niektórych działają odwrotnie,Nie może być takie manipulowanie opinią przez moderatora!

 • popsuty2x

  Oceniono 6 razy -4

  "Róbta co chceta" i Stefan (27 lat) zrobił i został nowym Celebrytą Wielkiej Orkiestry ;) na jej 27 festyn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX