Były szef KNF Marek Chrzanowski opuścił areszt

B. szef KNF Marek Chrzanowski po blisko dwóch miesiącach spędzonych w areszcie wyszedł w sobotę na wolność. Katowicki Sąd Rejonowy odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu o kolejny miesiąc. Prokuratura wskazywała na obawę matactwa.

Katowicki Sąd Rejonowy odrzucił zażalenie prokuratury na wcześniejszą decyzję sądu rejonowego o nieprzedłużeniu okresu aresztowania podejrzanego. Prokuratura wnioskowała, aby Marek Chrzanowski, były szef KNF, spędził w areszcie kolejny miesiąc, uzasadniając to obawą matactwa. Sądy w obu instancjach nie podzieliły tych obaw.

Marek Chrzanowski opuścił więc areszt w sobotę rano. Po wyjściu z aresztu były szef KNF nie rozmawiał z dziennikarzami. Jego obrońca mec. Radosław Baszuk zaapelował w piątek do przedstawicieli mediów, by na razie pozwolili jego klientowi odpocząć.

O decyzji sądu poinformowali dziennikarzy uczestniczący w posiedzeniu obrońcy podejrzanego oraz przedstawiciele prokuratury. Jak podali, sąd nie uwzględnił w piątek zażalenia prokuratury na decyzję sądu rejonowego o nieprzedłużeniu okresu aresztowania o kolejny miesiąc. - Sąd Okręgowy wskazał, że na obecnym etapie postępowania główne dowody zostały już zgromadzone, więc nie zachodzi obawa matactwa procesowego przez pana Marka Chrzanowskiego - tłumaczy jeden z obrońców byłego szefa KNF mecenas Marcin Kondradzki. 

Prokuratura nie wyklucza zastosowania innych środków zapobiegawczych. - Kodeks stanowi, że może być poręczenie majątkowe, dozór policji, zakaz kontaktu z innymi osobami, ale takie decyzje będą podejmowane we właściwym etapie - mówi prokurator Paweł Leks. 

Decyzja sądu jest prawomocna. 

Były szef KNF został zatrzymany 27 listopada 2018 roku. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. W nocy z 28 na 29 listopada Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował podejrzanego na dwa miesiące. Później zażalenia obrony w tej sprawie nie uwzględnił sąd okręgowy. Prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu w ubiegłym tygodniu. 

Chrzanowski. Bohater afery KNF

Przypomnijmy, "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Leszek Czarnecki dysponuje nagraniem, na którym jego zdaniem, Marek Chrzanowski, ówczesny szef Komisji Nadzoru Finansowego, składa mu propozycję korupcyjną. Chodzi o zatrudnienie znajomego adwokata, w zamian za przychylność KNF dla interesów bankiera i milionera. 

Po publikacji "Wyborczej" Chrzanowski podał się do dymisji z funkcji szefa KNF. 

Adam Glapiński to przewidział?

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział dziennikarzom na początku stycznia, że były szef KNF Marek Chrzanowski wyjdzie z aresztu jeszcze w tym samym miesiącu. NBP zapewniał, że Glapiński opierał swoją wypowiedź na "doniesieniach medialnych".

TOK FM PREMIUM