Neumann po spotkaniu z Morawieckim: Premier stanął po stronie TVP

Premier Mateusz Morawiecki i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zadeklarowali, że jeśli rodzina Pawła Adamowicza wystąpi o pełnomocnika w śledztwie, który później będzie oskarżycielem posiłkowym, to decyzja będzie pozytywna - mówił szef klubu PO-KO Sławomir Neumann po spotkaniu z premierem.

Neumann poinformował, że w trakcie spotkania premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych była poruszana m.in. kwestia wsparcia przez opozycję prac eksperckich, szczególnie tych dotyczących projektu Ministerstwa Zdrowia w sprawie leczenia osób cierpiących na choroby psychiczne, które opuszczają zakłady karne.

Szef klubu PO-KO podkreślił, że w tej kwestii wszyscy zadeklarowali współpracę. Neumann zaznaczył, że w drugiej części rozmowy podnosił kwestie bezpośrednio związane ze sprawą zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - To, co stawiałem i to co podnosiłem, to była druga część tej rozmowy - my dzisiaj nie mamy po pierwsze absolutnie żadnej pewności, że osoba, która dokonała tego mordu politycznego jest osobą niezrównoważoną psychicznie - powiedział szef klubu PO-KO.

Kolejną kwestią - relacjonował Neumann - było prowadzone przez prokuraturę śledztwo ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. - Jeżeli rodzina wystąpi o pełnomocnika w tym śledztwie, który potem będzie oskarżycielem posiłkowym, to mamy deklarację premiera i prokuratora generalnego, że taka decyzja zostanie podjęta pozytywna i będzie można mieć osobę, która będzie patrzyła na ręce i pomagała w tym śledztwie, bo transparentność tego śledztwa i komunikacja z tego śledztwa jest czymś podstawowym - powiedział szef klubu PO-KO.

Neumann podkreślił, że jednym z postulatów PO-KO przed spotkaniem było odwołanie władz TVP, które - jak mówił - jego partia obciąża odpowiedzialnością za "podniesienie poziomu agresji w debacie politycznej". - Tutaj absolutnie nie ma współpracy ani zgody - pan premier stanął po stronie TVP - powiedział.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, w którym na zaproszenie szefa rządu, udział wzięli m.in. przedstawiciele klubów PiS, PO-KO, Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesnej wyraził nadzieję, że uda się wypracować razem z opozycją "wspólną wersję regulacji prawnych", które będą miały zapobiegać takim sytuacjom, jak atak na Pawła Adamowicza w przyszłości. Premier podkreślał też dobrą atmosferę rozmów z opozycją.

- Wymieniliśmy się poglądami w tematach, co do których nie było konsensusu, ale chcę też podkreślić, że wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom osób ze strony opozycji - czy to PO, czy Kukiz'15, czy przewodniczącego (PSL) Władysława Kosiniaka-Kamysza. To były takie postulaty, jak przede wszystkim to, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu doszło do przedstawienia szczegółowej informacji w tej sprawie i debaty - mówił Morawiecki. Jak ocenił, uczestnicy spotkania dzielą przekonanie, że "poszczególne służby dochowują należytej staranności i postępowanie jest prowadzone pod szczególnym nadzorem".

TOK FM PREMIUM