Donald Trump zawiesił shutdown. Prezydent ostrzegł jednak Kongres

Donald Trump zdecydował się na wprowadzenie shutdownu - zawieszenia prac rządu federalnego - pięć tygodni temu. Kongres nie chciał się bowiem zgodzić na zabezpieczenia w budżecie 6 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Prezydent USA Donald trump podpisał ustawę, która tymczasowo zawiesza najdłuższy w historii kraju shutdown.

Zgodnie z nią - finansowanie rządu federalnego będzie zapewnione przez 3 najbliższe tygodnie. Do tego czasu Biały Dom, demokraci i republikanie mają się porozumieć w sprawie finansowania budowy - forsowanego przez prezydenta - muru na granicy USA z meksykiem.

Lider większości Republikanów, Steny Hoyer, nie krył zadowolenia ze wznowienia prac rządu: - Mam nadzieję, że wyciągnęliśmy z tej sytuacji lekcję, że shutdown jest nie do zaakceptowania. Niezależnie od czasu ani powodów, wstrzymanie prac rządu nie może być alternatywą - powiedział. 

Kongres USA przyjął jednomyślnie projekt ustawy w tej sprawie. Kilka godzin później dokument podpisał Donald Trump.

Donald Trump ostrzega

Trump przestrzegł jednak, że jeśli Kongres nie zapewni "uczciwego porozumienia" do 15 lutego, wówczas ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

Prezydent domaga się od Kongresu prawie 6 mld dolarów na budowę muru. Na ten pomysł od początku nie chcą się zgodzić demokraci.

Najdłuższy shutdown w historii

Shutdown, czyli zawieszenie prac rządu federalnego trwał już pięć tygodni - w tym czasie funduszy na bieżącą działalność nie otrzymywało 9 z 15 departamentów. Były to m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości. Blisko 800 tysięcy urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracowało bez wynagrodzenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM