Schetyna: Nieudany eksperyment, w którym jeden człowiek chce rządzić wszystkim sam, powoli dobiega już końca

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, mówił na zorganizowanej przez PO i IP konwencji, że chce by Polacy byli wspólnotą. Podkreślił także, że będzie walczyć z mową nienawiści.

Na konwencji PO i Inicjatywy Polska pojawiło się kilkuset działaczy PO, KOD oraz IP - parlamentarzystów i samorządowców.  Zaproszenie odrzuciła zaś Nowoczesna. Spotkanie otworzyła prezentacja spotu, w którym politycy m.in. Platformy Obywatelskiej przekonują, jak ważna jest równość i prawa kobiet. Następnie chwilą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Platforma chce budować platformę

- Paweł Adamowicz wierzył, że Polacy mogą być wspólnotą. Przyjmijmy i wprowadźmy w życie jego wiarę - powiedział szef PO, Grzegorz Schetyna. 

Polityk mówił, że kobiety muszą być chronione przed przemocą, i że nie ma mowy o stabilnej i zdrowej społeczności, jeśli jej połowa czuje się dyskryminowana.
Podkreślał też, że Platforma Obywatelska musi być dziś czymś więcej, niż partią:

- Jesteśmy po to, aby zbudować platformę, po której autorytety, fachowcy, społecznicy, ludzie spoza polityki wejdą do Sejmu i do nowego rządu. Żadna partia nie zmieni Polski sama. Żaden polityk nie zmieni tego sam. A nieudany eksperyment, w którym jeden człowiek chce rządzić wszystkim sam, powoli dobiega już końca - zaznaczył. 

Czytaj też: Grupiński krytykuje Biedronia. "Pokazuje ludziom, że opozycja jest podzielona"

Z kolei liderka IP, Barbara Nowacka, podkreślała, że Polki chcą być bezpieczne w domu i w pracy i będą walczyć o ich fundamentalne prawa. - Przywrócimy funkcjonowanie konwencji antyprzemocowej. Przywrócimy finansowanie in vitro - zapewniła. Nowacka chce też między innymi wyrównania płac między kobietami i mężczyznami  oraz uregulowania kwestii klauzuli sumienia - choć nie sprecyzowała, w jaki sposób. 

Politycy namawiali też kobiety do szerszego udziału w polityce.

Ściganie mowy nienawiści

Grzegorz Schetyna podkreślił również, że PO będzie domagać się  ścigania sprawców gróźb i mowy nienawiści oraz delegalizacji organizacji nawołujących do nienawiści. Zapewnił, że jego ugrupowanie do skutku będzie żądać delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej. 

Tłumaczył też, że "elementarna uczciwość" nie pozwala członkom jego partii na pojawiania się w telewizji publicznej. Podkreślił, że siała ona i nadal sieje nienawiść. 

- Przyjdzie taki czas, że telewizję publiczną zmienimy, oddamy twórcom i dziennikarzom - zapowiedział szef Platformy 

Czytaj też: Neumann po spotkaniu z Morawieckim: Premier stanął po stronie TVP

Dodał, że "z całą pewnością można powiedzieć, że zabójstwo prezydenta Gdańska stanie się cezurą w nowej historii Polski, tylko trzeba zapytać, co ta cezura będzie wyznaczać?" - Co będzie dalej? Czy umiemy to dzisiaj przewidzieć? To, co się stanie, w którą stronę pójdzie nasza historia, zależy od nas i od tego, co będziemy potrafić z tym zrobić. Bo oprócz współczucia i smutku, które dzisiaj czujemy wszyscy, w przestrzeni publicznej są i inne emocje - jest złość, jest strach, jest rezygnacja. Czy jednak na tych złych emocjach można cokolwiek zbudować? Na pewno nie - powiedział szef PO.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (15)
Schetyna: Nieudany eksperyment, w którym jeden człowiek chce rządzić wszystkim sam, powoli dobiega już końca
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 8 razy 6

  Przed wyborami liderzy PO stwierdzili, że p. Adamowicz sprzeniewierzył się ideałom platformy i nie mogą go poprzeć. P. Grzegorzu - obłuda, aż mdli. Poza tym ojciec Wiśniewski wypomniał panu Schetynie, że apel o zaprzestaniu mowy nienawiści dotyczy także słów lidera platformy. Panie Grzegorzu niech pan najpierw walczy o logikę w swoich poczynaniach, a potem z nienawiścią i całą resztą.

 • merydes

  Oceniono 2 razy 2

  Jacek Żakowski, Dominika Wielowieyska, Agata Kowalska, dziękuje wam za sposób i mistrzowskie prowadzenie rozmów z zaproszonymi gośćmi, tylko wy wiecie jak przerwać, zagłuszyć niewygodną wypowiedź godzącą w ukochaną przez was opozycje do PiSu. Dlaczego dziękuje? -przekonujecie nas wyborców swoją nieszczerością i udowadniacie, że wasza rzetelność dziennikarza jest wam obca. Umacniamy się w przekonaniu do zagłosowania na partie PiS i to Obiema rękami

 • getz54

  Oceniono 6 razy 2

  Oczekuję teraz, ze nieudany eksperyment, w którym jeden człowiek chce rządzic opozycją tez
  dobiegnie końca, i to jeszcze przed wyborami do Europarlamentu. I tylko mi rodziny pana
  Adamowicza zal i pamięci po nim.

 • merydes

  Oceniono 3 razy 1

  Nadeszła chwila w której opozycja zaczyna walczyć między sobą o wyborców, jaki będzie tego skutek? PiS z jeszcze większą przewagą wygra najbliższe wybory

 • merydes

  Oceniono 2 razy 0

  Schetyna nawołuje, odsunąć PiS od władzy, jak czytać słowa przewodniczącego PO, otóż tak -chcemy się dostać do tzw. koryta by wyssać go do syta. Dlaczego tak myślę, PO nie ma konkretnego programu by przekonać do siebie suwerena

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Czyli ze co POKO sie rozwiazuje.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Niestety, ten eksperyment trwa. I ten jeden człowiek nie tylko chce, ale rządzi. Schetyna tego nie zauważył?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 3 razy -1

  Pan Schetyna jest dla mnie tak samo szczery jak Kaczyński.

  Gdy Schetyna mówi o wspólnocie, to jakoś nie czuję się do niej zaproszony, mimo, że za PiS nie przepadam (mówiąc delikatnie).
  Dobrze pamiętam jak Schetyna wielokrotnie reagował, gdy pytano go o współpracę z lewicą.
  Dobrze też pamiętam, że Schetyna potrafi nieudolnie kłamać, byle nie powiedzieć prawdy, jak choćby o tym, kto wyzwalał Oświęcim.
  A Schetyna jest z wykształcenia historykiem.
  Co powie Schetyna, gdy się okaże, że SLD dobrze przysłużyło się krajowi wprowadzając Polskę do UE?
  Morawiecki twierdzi, że to on wprowadzał Polskę do struktur zachodnich.
  Czy Schetyna powie prawdę, czy skłamie jeszcze bardziej niż Morawiecki?
  Czym jest ta wspólnota według Schetyny?
  Nie ma on więcej potencjalnych kandydatów do wspólnoty po pisowskiej stronie niż w opozycyjnym obozie?

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy -1

  Panie Schetyna , pana eksperyment zjednoczenia totalnej opozycji pod swoim przywodztwem , na szczescie dla Polski spalil na panewce. To co pan teraz wyrabia to juz ostatnie podrygi tej partii, ktora 18 lat temu w swojej deklaracji zalozycielskiej miala wpisane wartosci chrzescjanskie i cala mase frazesow i obietnic na ktore przysiegaliscie, a ktorych nigdy nie przestrzegaliscie ! Zreszta znani jestescie jako partia oszustow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX