"Rozczarowanie może być katastrofalne". Komentatorzy o zakupie śmigłowców bez przetargu przez ministra Błaszczaka

- Zakup bez przetargu kilku śmigłowców Black Hawk w imię dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi może Polskę drogo kosztować - przekonywali goście niedzielnego programu Daniela Passenta w TOK FM.

Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz pisarz i publicysta "Do Rzeczy" Piotr Zychowicz zauważają, zakup sprzętu nie poprawia w znacznym stopniu bezpieczeństwa Polski i relacji z USA, bardzo pogłębia natomiast konflikt z Europą.

Umowę na zakup czterech śmigłowców Black Hawk z Mielca podpisał w piątek szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak. Maszyny mają trafić do armii do końca roku.

Komentatorzy zwracają uwagę z jednej strony na niejasne kryteria zakupu, z drugiej - na skutki polityczne decyzji - zarówno piątkowej, jak i wcześniejszej, o porzuceniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal od francuskiego Airbusa.

- Skłóciliśmy się z Francuzami, osłabiamy przemysł zbrojeniowy Europy. A kto kupuje sprzęt od Francuzów? Węgrzy. Jaką oni prowadzą politykę, a jaką my prowadzimy politykę? - zapytała retorycznie politolożka Anna Materska-Sosnowska.

Historyk i dziennikarz, Piotr Zychowicz ostrzegł, że opieranie bezpieczeństwa Polski na relacjach z Amerykanami może być złudne:

- Jeżeli Ameryka i amerykańska armia będą traktowane jak agencja ochrony, która ma bronić Polski, to to rozczarowanie może być katastrofalne. Polska nie będzie europejskim Izraelem, ani Koreą Południową - przekonywał.

Według zapowiedzi resortu obrony, cztery Black Hawki to dopiero początek zakupów. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (211)
Black Hawki bez przetargu. Komentatorzy TOK FM o decyzji min. Błaszczaka
Zaloguj się
 • didej007

  Oceniono 60 razy 46

  Boże, cztery śmigłowce, które... wzmocnią bezpieczeństwo Polski. Pisowskie świry od zawsze były walnięte, ale teraz to już dożywotnie wariatkowo.

 • sailor2016

  Oceniono 52 razy 36

  Trzeba jeszcze dodać, że te śmigłowce absolutnie nie nadają się dla sił specjalnych. Chyba, że do szkolenia na poligonie.

 • norman67

  Oceniono 48 razy 30

  Agent moskiewski Macierewicz zdewastował polską obronność. To co robi tow. Błaszczak to rekompensata dla Amerykanów za jego działalność.

 • sailor2016

  Oceniono 36 razy 22

  Typowa zagrywka pod ciemnego luda co to kupi wszytko i związki zawodowe oraz Amerykanów, do których należą te zakłady. Poza tym te śmigłowce nie nadają się dla wojska. Chyba, że jakiegoś afrykańskiego.

 • opt

  Oceniono 26 razy 18

  Tak jak i przed II Wojną Światową dobre stosunki z zachodem zapewniły ucieczkę rządowi i bezpieczne balowanie, to i teraz podobnie w razie czego wybrani będą mieli gdzie się schronić. Kto tam martwi się o naród? Tacy patrioci zwykle po ustąpieniu zagrożenia wracają w glorii.

 • adbepl

  Oceniono 17 razy 17

  Mina Błaszczaka to mina pajaca tylko jak długo za nasze pieniądze te pisowskie kreatury będą się bawić Polską ?!

 • jacmenos

  Oceniono 18 razy 16

  a może ktoś mi wyjaśni dlaczego taki Black Hawk z Mielca jest dużo droższy od Caracalla ?

 • pisdum-dyrdum

  Oceniono 26 razy 16

  Utuczyły się te "dygnitarze lepszego sortu" z Dojnej Zmiany !. Nawet Płaszczak, wcześniej szczupły, teraz bardziej przypomina buca "oberpolicmajstra" Zielińskiego, niż samego siebie sprzed 3 lat ! ;-). Podobnie Adrian Budyń-Maliniak (tzw. prezydent), Patyk byleJaki itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX