Huawei. Długa lista amerykańskich zarzutów, które ujawniają "bezwstydne działania" chińskiej firmy

13 zarzutów postawiło ministerstwo sprawiedliwości USA chińskiemu potentatowi Huawei. Dotyczą one łamania amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi praz licznych oszustw.

Ministerstwo sprawiedliwości USA mówi o licznych oszustwach, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii.

- Zarzuty te ujawniają bezwstydne i wytrwałe działania Huawei, zmierzające do wykorzystania amerykańskich korporacji i instytucji finansowych w celu zagrożenia wolnej i uczciwej globalnej konkurencji - powiedział dyrektor FBI Christopher Wray.

Wiceprezes koncernu Huawei Meng Wanzhou, podejrzewana przez USA o oszustwa związane z łamaniem sankcji amerykańskich przeciwko Iranowi, została zatrzymana 1 grudnia w Kanadzie na wniosek władz amerykańskich. Obecnie – zwolniona za kaucją – przebywa w areszcie domowym w Vancouver. Według ambasadora Kanady w USA Davida MacNaughtona Waszyngton planuje złożenie formalnego wniosku o ekstradycję wiceprezes Huawei.

Huawei reaguje

Po aresztowaniu Meng Wanzhou chińskie władze groziły Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, jeśli nie zostanie ona natychmiast uwolniona. Wkrótce w Chinach aresztowano dwóch Kanadyjczyków, którzy według informacji przekazywanych przez chińskich urzędników podejrzani są o „działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu Chin”. Chiński sąd skazał również niedawno innego obywatela Kanady na śmierć za przemyt narkotyków., choć wcześniejszy wyrok był karą więzienia.

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiaj± się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei konsekwentnie temu zaprzecza.

Przypomnijmy, 11 stycznia 2019 roku, ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo: byłego funkcjonariusza służb specjalnych oraz jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiej firmy Huawei. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

TOK FM PREMIUM