Taśmy Kaczyńskiego. "GW" ujawnia nagrania: w roli głównej prezes PiS

"Gazeta Wyborcza" ujawnia taśmy Kaczyńskiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości został nagrany w związku z biznesowymi planami dotyczącymi słynnej inwestycji przy ul. Srebrnej w Warszawie.

Sprawa dotyczy budowy "Srebrna Tower", dwóch 190-metrowych wież, które zaplanowano na gruntach przy ul. Srebrnej. To tereny, który na początku przemian trafiły w ręce Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego. W nowych drapaczach chmur mają się mieścić m.in. biura i hotel. Oraz Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, czyli fundacja, która jest właścicielem spółki Srebrna, która firmuje plan budowy wieżowców. Spółka oczywiście powiązana jest z Prawem i Sprawiedliwością.

Ale realizacji planów zostaje wstrzymana. Jak informuje "GW", "na wieść o wstrzymaniu prac - w czerwcu 2018 roku - przygotowujący inwestycję austriacki biznesmen Gerald Birgfellner zwraca się o pomoc do prezesa PiS". 

"Kaczyński to jego daleki powinowaty. Dzięki tym rodzinnym koligacjom Austriak został dopuszczony do projektu. Pierwsze rozmowy o inwestycji z prezesem PiS zaczynał w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Od 12 maja 2017 r. Birgfellner miał 16 spotkań z prezesem. Teraz chce od Kaczyńskiego pieniędzy za wykonane już prace. W rozmowie z 27 lipca 2018 r. Kaczyński argumentuje, że na przeszkodzie inwestycji stanęła 'polityka': publikacje w mediach, rządząca w Warszawie opozycja oraz Jan Śpiewak, syn 'ostrego żydowskiego profesora' (tak Kaczyński określił socjologa Pawła Śpiewaka)" - informuje "GW". 

I publikuje zapis rozmów między Jarosławem Kaczyńskim i austriackim biznesmenem

Z taśm wynika, że prezes PiS potwierdza, że Gerald Birgfellner pracował "na jego zlecenie i należy mu się zapłata". "Chcemy zapłacić, ale nie możemy bez odpowiednich dokumentów – o sobie i Srebrnej prezes PiS mówi 'my'." - podkreśla "GW". 

Prezes PiS-u miał rozmawiać z Austriakiem w sumie 16 razy.

Taśmy Kaczyńskiego. Co zrobi prokuratura?

Według nieoficjalnych informacji Wyborczej, prawnicy Birgfellnera - Roman Giertych i Jacek Dubois - wysłali już do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosław Kaczyńskiego.

"Jeśli do Prokuratury trafia zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezesa i niezwłocznie odbywa się na Nowogrodzkiej spotkanie najważniejszych osób w Państwie, to czy to znaczy, że cały PiS ustala z Panem Prezesem linie obrony? Miłego dnia" - napisał na Facebooku mec. Dubois.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Taśmy Kaczyńskiego. "GW" ujawnia nagrania: w roli głównej prezes PiS
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 5 razy 5

  PiS-a Nostra marnie kończy. Nagle wszystko zaczęło im się sypac czy przelewac, zalezy jak na to spojrzec. Wczoraj Lipiński, ojciec chrzestny, głowa rodziny na Dolnym Śląsku musiał tłumaczyc się za swojego chrześniaka przekręciarza, dzisiaj głowa rodziny z Zoliborza tłumaczyc się będzie przed prokuratorem za oszustwa, zresztą ten Cappo di Tutti Capi ma juz
  na swoim koncie liczne, nie wykonane do dzisiaj wyroki sądowe. Głowa rodziny z NBP cały czas
  wije się i mota w sprawie kasy wydawanej przez NBP bodajze na manekiny sklepowe o ile pamiętam, nie chcę skłamac. Głowa rodziny z Łomianek, pomocnik apteczny Misiewicz juz siedzi, tez o przekręty chodzi. Kiepsko rozpoczął się ten rok dla PiS-a Costry, jak się zakończy zobaczymy.

 • rzydeta

  Oceniono 8 razy 4

  Kaczystowska waluta? - Srebrniki..

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  No chcą zapłacić, ale ta zła Gronkiewicz, ten straszny Trzaskowski. Wszyscy się sprzysięgli przeciwko prezesowi, a tam ma być Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Któż się ośmiela nie dać kasy na taką szczytną ideę? No i kto bezduszny dopomina się tej kasy, przecież to zaszczyt, do którego wykonawca powinien dopłacić.

 • musa-kusa

  Oceniono 7 razy 3

  No proszę, okazuje się, że Jarek to polityk i deweloper w jednej osobie.
  Polski Trump (też nie płacił za robotę), tyle że mniej jurny ;)

 • krynolinka

  Oceniono 9 razy 3

  Konkluzja jest taka, że chce sobie pierdyknąć w centrum stolicy pomniczek. Podwójny.

 • jahodovy

  Oceniono 2 razy 2

  "Do polityki nie idzie się dla pieniędzy".

 • eski57

  Oceniono 4 razy 2

  - nosił wilk razy kilka , ... nagrali i wilka …….

 • rbik53

  Oceniono 8 razy 2

  .
  taaaa…… taśmy to piekielny wynalazek....
  W tym roku sezon grillowania otwarty wcześniej.
  Zaczynamy od kaczki nadziewanej, a potem zioberka….

 • mrpens

  Oceniono 8 razy 0

  To oczywiście legalne podsłuchy, czy któraś beknie za nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX