Czym zajmuje się spółka Srebrna z "taśm Kaczyńskiego"?

Posiada prestiżowe warszawskie nieruchomości i główne zyski czerpie z ich wynajmu. Działalność spółki Srebrna sięga 1990 roku i pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego - Porozumienia Centrum, na bazie którego powstało Prawo i Sprawiedliwość. O Srebrnej znów zrobiło się głośno - tym razem w związku z publikacją przez "Gazetę Wyborczą" tekstu "Taśmy Kaczyńskiego".
Zobacz wideo

Historia

W 1990 roku Jarosław Kaczyński, ówczesny prezes partii Porozumienie Centrum, wraz ze Sławomirem Siwkiem, Krzysztofem Czabańskim i Maciejem Zalewskim założyli Fundację Prasową Solidarność. To właśnie ona podczas likwidacji RSW Prasa-Książka-Ruch wygrała przetarg na "Express Wieczorny". Przejęła tytuł i siedzibę redakcji w centrum Warszawy. Wykup udało się sfinansować dzięki Bankowi Przemysłowo-Handlowemu, który wynajął budynek na 13 lat i zapłacił z góry. W ten sposób w ręce Fundacji trafiły grunty w centrum Warszawy, m.in. nieruchomość na skrzyżowaniu ulic Srebrnej i Twardej. Dokładnie ta, na której stanąć miałby wieżowiec, o którym mowa jest w nagraniach opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą"

"Express Wieczorny" szybko upadł, ale prestiżowe grunty zostały w posiadaniu Fundacji. W 1995 roku stają się one własnością nowo powołanej Spółki Srebrna, której FPS stała się głównym udziałowcem. W 2012 roku zapadła decyzja o likwidacji FPS, powodem miało być "wyczerpanie środków finansowych". Po likwidacji fundacji część jej majątku, w tym Spółka Srebrna, została przekazana do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. 

Do kogo należy spółka?

Udziałowcami spółki są trzy podmioty. 5883 udziałów przypada Instytutowi im. Lecha Kaczyńskiego, dwa należą do Barbary Skrzypek, tzw. pani Basi, zaufanej współpracownicy i szefowej biura prezesa. Jeden udział ma syn Barbary, Marcin Skrzypek.

Za sterami Srebrnej

Prezesem spółki jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, od 2015 szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, o którym zrobiło się głośno po przyznaniu przez niego dotacji na odwierty geotermalne dla fundacji założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka.

W składzie zarządu znajdują się również: Janina Goss, wieloletnia przyjaciółka rodziny Kaczyńskich, kuzyn prezesa Grzegorz Jacek Tomaszewski, Halina Wojnarska (żona ministra Adama Lipińskiego) oraz Jacek Cieślikowski, kierowca i asystent Kaczyńskiego.

Kaczyński Tower?

Działka na ulicy Srebrnej znajduje się w prestiżowej i bardzo atrakcyjnej części miasta. W okolicy rośnie centrum biznesowe, z roku na rok przybywa kolejnych wieżowców. Dlatego nie dziwi, że w 2014 roku spółka Srebrna złożyła wniosek do miejskiego ratusza o wykreślenie budynku Srebrnej 16 z Gminnej Ewidencji Zabytków i wstępną zgodę na postawienie 36-piętrowego wieżowca. Ratusz zgodził się wtedy wyłącznie na gmach nieprzekraczający 60 m.

W 2016 plan zagospodarowania został skorygowany w taki sposób, że  budowa drapacza chmur o wysokości 190 m stała się możliwa. Dzięki temu cena działki znacznie wzrosła. Jednak pozwolenie na budowę wieżowca nie zostało wydane. 

W 2017 roku spółka przymierzała się do sprzedaży działki. Wartość inwestycji szacowano na nawet 160 mln złotych. Wokół nieruchomości mnożą się kontrowersje - nieuregulowane kwestie w związku z roszczeniami spadkobierców czy niejasności związane z potencjalnym pośrednikiem sprzedaży, cypryjską spółką Conarius. 

Córki Srebrnej

Spółka Srebrna jest również udziałowcem spółki Geranium, która posiada akcje w Forum wydającym "Gazetę Polską Codziennie", a także spółki Słowo Niezależne, która wydaje miesięcznik "Nowe państwo" i portal Niezależna.pl. Słowo Niezależne jest też udziałowcem "Niezależnego Wydawnictwa Polskiego", spod którego skrzydeł wychodzi "Gazeta Polska".


  

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM