Dr Robert Sobiech o taśmach Kaczyńskiego i wieżowcu: Mamy do czynienia z patologiczną układanką

Dr Robert Sobiech z Collegium Civitas skomentował w TOK FM tzw. taśmy Kaczyńskiego. Podkreślił, że partie polityczne nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. - Mamy do czynienia z dziwną, patologiczną układanką, która nie miałaby miejsca w innych krajach - ocenił.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła stenogramy rozmowy prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, z austriackim biznesmenem na temat zapłaty za prace wykonane w związku z planowaną budową wieżowców, które miały stanąć na działce przy ul. Srebrnej w Warszawie. Teren należy do spółki ściśle związanej z PiS, a planowana na niej inwestycja miała kosztować ponad 1 miliard złotych. 

Dr Robert Sobiech z Collegium Civitas powiedział w programie A Teraz Na Poważnie, że zastanawia go, w jakiej właściwie roli występował w tym spotkaniu prezes Kaczyński.
- Czy występuje jako przewodniczący partii, czy jako przedstawiciel spółki Srebrna, czy w zupełnie innym charakterze? - pytał gość Mikołaja Lizuta, podkreślając, że partie polityczne nie mogą w Polsce prowadzić działalności gospodarczej. 

Przypomnijmy, że właśnie prowadzeniem "negocjacji biznesowych" tłumaczył rozmowę prezesa PiS, minister Jarosław Gowin

Taśmy Kaczyńskiego ukazują rozmycie odpowiedzialności

Zdaniem dr. Sobiecha polski system polityczny ukazany w nagraniu jest kompletnie nieczytelny. Tłumaczył, że rozmywają się podstawowe zakresy odpowiedzialności, a podatnicy przymykają oko na nieprawidłowości. 

- Moja niezgoda na ten stan, który został opisany na tych taśmach, (wynika z tego że - red.) to jest po prostu mieszanie porządków. Nie wiem, czy prezes Kaczyński jest członkiem zarządu spółki Srebrna, czy jest tylko i wyłącznie prezesem partii. Jeżeli nie jest członkiem, to nie powinien prowadzić takich rozmów - wyjaśniał oraz dodał: - Natomiast jeżeli Jarosław Kaczyński szuka najlepszych rozwiązań, żeby zaprzyjaźniona z nim spółka dokonywała pewnych inwestycji, to moim zdaniem bardzo źle świadczy o tym, co się dzieje w polskiej polityce. 

Czytaj też: Taśmy wg PiS: Kaczyński w rozmowie ujawnia brutalną prawdę o Warszawie zarządzanej przez PO

Gość Mikołaja Lizuta stwierdził, że "mamy do czynienia z dziwną patologiczną układanką, która nie miałaby miejsca w innych krajach", co odniósł do pojawiającego się na nagraniu także wątku finansowania inwestycji spółki Srebrna z kredytu, który miałaby dostać od niedawno znacjonalizowanego banku PKO.

- Podatnicy z innych krajów powiedzieliby, że reguły gry są jasne: partie nie prowadzą działalności gospodarczej. A mało tego, nie jest to tak, że można w tym momencie nacjonalizować banki i z nich udzielać kredytów przedsięwzięciom, które mają powiązania partyjne - podkreślił. 

Polacy akceptują łupy polityczne?

Gość TOK FM tłumaczył także, dlaczego Polacy zgadzają się na taki stan rzeczy. 

- Wiele badań pokazuje, że zdecydowana większość Polaków traktuję tę sferę polityczną jako taki swoisty łup. To znaczy, że nasze podatki są właściwie taką przymusową daniną, a my nie mamy nad tym kontroli. Wiemy, że politycy załatwiają swoje ciemne interesy, ale (uważamy, że - red.) właściwie nie mamy wyjścia - wyjaśniał.

- Jeśli tkwimy w przekonaniu o tej patologicznej polityce, to właściwie kolejna informacja, która nam ten obraz potwierdza, nie będzie rzutować na nasze wybory - podkreślił. 

Czytaj też: Jest wniosek ws. odwołania Jakiego z komisji reprywatyzacyjnej. To pokłosie "taśm Kaczyńskiego"

Dodał, że najważniejsze jest, aby Polacy uświadomili sobie konieczność pewnej czytelności reguł. - W sytuacji, kiedy Jarosław Kaczyński rezygnuje z przewodnictwa partii, wchodzi do zarządu spółki Srebrna, no to ma pełne prawo dokonywać takich inwestycji, które pomnażają jej majątek. Natomiast jeżeli robi to jako prezes partii, która ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, to naprawdę sytuacja jest bardzo niepokojąca - wyjaśniał.

Czytaj też: Taśmy Kaczyńskiego. Pierwszy komentarz z rządu. "To zapis normalnych negocjacji biznesowych"

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM