Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Piotrem Glińskim ws. ECS. "Nie dopuścimy do przejęcia przez Ministerstwo Kultury"

Nie wiadomo, czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku może liczyć na to, że Ministerstwo Kultury przywróci mu dotację w kwocie 7 mln zł. Dziś odbyło się spotkanie w sprawie przyszłości tej instytucji między rządem PiS a pełniącą obowiązki prezydenta miasta Aleksandrą Dulkiewicz.

Przypomnijmy: w październiku 2018 roku rząd obniżył dotację dla ECS z 7 mln zł do minimalnej kwoty 4 mln zł.

Ministerstwo Kultury zadeklarowało, że jest otwarte na dialog, ale nie zdradza żadnych szczegółów z przebiegu spotkania. - Rozmawialiśmy dzisiaj o przyszłości tej instytucji i o przyszłości finansowania tej instytucji. Myślę, że poznaliśmy wzajemnie swoje intencje i uważamy wszyscy razem, że to jest bardzo ważna instytucja na mapie polskich instytucji kultury i polskich instytucji zajmujących się polityką historyczną, polityką pamięci -  powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS).

Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska po tym, jak Paweł Adamowicz zginął w zamachu, oceniła, że resort Piotra Glińskiego stawia twarde warunki.

- Nie ukrywam, że decyzje z końca roku, z października 2018, były wielkim zmartwieniem dla pana prezydenta. Dzisiaj jesteśmy w dialogu i bardzo za to spotkanie panu premierowi, panu ministrowi dziękuję  - powiedziała. Przyznała że, propozycje złożone przez MKiDN są "twarde i trudne". - Musimy je przeanalizować wspólnie z panem marszałkiem Strukiem - dodała.

- Ja bym bardzo nie chciała, żeby instytucja została przejęte przez ministerstwo kultury, tak jak to się stało z Muzeum II Wojny Światowej i na pewno do tego nie dopuścimy - deklarowała Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz pełni obowiązki prezydenta Gdańska po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. We wtorek spotkała się też z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim (PO), który wręczył jej księgę kondolencyjną z wpisami mieszkańców Warszawy.

TOK FM PREMIUM