Kto zorganizował konferencję NBP ws. zarobków? Departament Wojciechowskiej

NBP na styczniowej konferencji prasowej o zarobkach w banku nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia Martyna Wojciechowska, szefowa departamentu i promocji NBP. Jak się okazuje, to właśnie jej komórka była odpowiedzialna za organizację spotkania z dziennikarzami.

Słynna konferencja NBP o zarobkach w banku odbyła się na początku stycznia. Została sprowokowana falą doniesień o tym, ile w NBP zarabiają współpracowniczki – nazywane w mediach "dwórkami" prezesa Adama Glapińskiego - Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik. "Gazeta Wyborcza" informowała, że Wojciechowska, szefowa departamentu komunikacji i promocji NBP, może zarabiać miesięcznie ok. 65 tys. zł brutto. Jej kompetencje, tak samo jak oficjalna pensja, owiane są tajemnicą. Podobne wątpliwości dotyczą Kamili Sukiennik, dyrektorki gabinetu prezesa Adama Glapińskiego, która zasiada jednocześnie w radzie nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Dziennikarze pytali na konferencji, czy można poznać wysokość pensji Sukiennik i Wojciechowskiej. Ale takich informacji na konferencji nie podano. Ewa Raczko, zastępca dyrektora Departamentu Kadr tłumaczyła, że "nie było nigdy takiego precedensu" - tego typu informacji nigdy do tej pory nie podawano. A poza tym, taka informacja nie została na konferencję przygotowana.

Zapytaliśmy zatem, czy Martyna Wojciechowska, jako Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji, brała udział w przygotowaniu konferencji prasowej z 9 stycznia 2019. A jeśli nie, kto był osobą odpowiedzialną za przygotowanie i przebieg tej konferencji. Chcieliśmy się też dowiedzieć, czy Wojciechowskiej podlega biuro prasowe NBP?

- Organizacja konferencji prasowych NBP należy do zadań Departamentu Komunikacji i Promocji. Biuro Prasowe działa w ramach struktur Departamentu Komunikacji i Promocji – odpowiedziało nam NBP.

Sejm zajmie się kwestią wynagrodzeń

Zgodnie z harmonogramem Sejm w środę po południu ma wysłuchać sprawozdania sejmowej komisji finansów ws. projektu ustawy o NBP. Chodzi o projekt dotyczący jawności zarobków w banku. 

Jeszcze 9 stycznia, ale już po południu, na konferencji prasowej wystąpił sam prezes NBP Adam Glapiński. W emocjonalnym wystąpieniu krytykował dziennikarzy. Informacje o wysokościach zarobków nazwał "haniebnym, brutalnym, seksistowskim pastwieniem się nad dwiema matkami". - Szczególnie się uczepiono dwóch pań dyrektor. Z nieznanych mi powodów, może ich wyglądu, czy jakiegoś innego. Publicznie podawane są jakieś prymitywne i chamskie odzywki. Nagle kobiety nie mogą zarabiać tyle co mężczyźni? U nas połowa dyrektorów to kobiety. Martyna Wojciechowska jest wśród czternastu dyrektorów w NBP, którzy zarabiają podobnie – tłumaczył Adam Glapiński.

DOSTĘP PREMIUM