"Potwierdzenie, że PiS był głęboko umoczony w reprywatyzację". Echa zeznań Nowaczyka

Osoby wezwane do tablicy powinny się ustosunkować - tak o sensacyjnych zeznaniach mecenasa Roberta Nowaczyka przed komisją Patryka Jakiego mówiła Iwona Szpala, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

O tym kim jest mecenas Robert Nowaczyk, jaką rolę pełnił w aferze reprywatyzacyjnej i o co jest oskarżany pisaliśmy tutaj. Nowaczyk podczas przesłuchania przed komisją weryfikacyjną Partyka Jakiego mówił dużo, nie tylko o swoich związkach z tzw. dziką reprywatyzacją.

Według Nowaczyka, Jakub R. (urzędnik ratusza, który zajmował się zwrotami kamienic, decydował też o wypłacie odszkodowań, też ma postawione zarzuty) w 2016 r. miał zapewniać, że jeśli ten "odda 30 proc. swoich dochodów z reprywatyzacji, to CBA będzie miało nad nim pieczę". - Na pytanie, czy to jest w ogóle prawdziwe, Jakub R. opowiadał mi, że w czasie swoich spotkań z przedstawicielami CBA w swoim mieszkaniu na ulicy Włodarzewskiej dochodziło do takich pijaństw, że niejaki Mariusz Kamiński był tak pijany, że chodził na czworaka i całował się z jego psem - powiedział Nowaczyk. Chodziło też o szukanie haków na Hannę Gronkiewicz-Waltz, byłą prezydent stolicy. - Wiem od Jakuba R., że brat Jacka Sasina skupował roszczenia odszkodowawcze, kiedy Sasin był jeszcze wojewodą - mówił komisją Robert Nowaczyk. Jacek Sasin oświadczył, że to "piramidalna bzdura" i dodał, że do zarzutów wobec Nowaczyka dojdzie jeszcze składanie fałszywych zeznań.

Na ile te rewelacje mogą być prawdziwe? - Trudno na to odpowiedzieć. Nawet jak na standardy warszawskiej reprywatyzacji, to co usłyszałam, to czarny obraz czarnej sotni, gdzie jakaś grupa wysokich funkcjonariuszy państwowych zakłada jakąś bandę z funkcjonariuszem samorządowym. Chcą brać pieniądze za ochronę. To wygląda w niebywały sposób. Pan Nowaczyk zapewne nie jest szczęśliwy z zarzutów, ale sam twierdził, że mówi to pod rygorem odpowiedzialności karnej do 8 lat. Osoby wezwane do tablicy powinny się ustosunkować – komentowała w Analizach TOK FM Iwona Szpala, dziennikarka "Gazety Wyborczej", która od lat zajmuje się tematem afery reprywatyzacyjnej.

Nowaczyk mówił też, że Jakub R. opowiadał mu, "że został zatrudniony w ratuszu, aby załatwić sprawę nieruchomości przy ul. Srebrnej 16." Jak zaznaczył Nowaczyk, Jakub R. prosił go także o pomoc ws. skupienia roszczeń do nieruchomości przy Srebrnej. To o tej działce – miały tam stanąć bliźniacze wieżowce - mówił na "taśmach Kaczyńskiego" szef PiS.

Beata Siemieniako, prawniczka, działaczka lokatorska, tłumaczyła, jak zrozumiała te zeznania mecenasa. - Do tej działki były roszczenia, a wcześniej została ona uwłaszczona przez spółkę Srebrna 16. Nie chodziło o to, żeby doprowadzić do zwrotu działki. Jeśli cały grunt nie byłby oczyszczony z roszczeń, to żaden bank nie udzieliłby wielkiego kredytu na budowę wieżowców. Kaczyński szacował ich koszt na ponad miliard złotych. Z tego co ja zrozumiałam, to roszczenia miały być skupione przez ludzi wskazanych z CBA i miało to zostać wyczyszczone, żeby sfinalizować budowę wieżowców. Jakub R. miał pośredniczyć między CBA a Nowaczykiem – mówiła prawniczka. Szpala dopowiadała, że jej zdaniem "brzmi to wiarygodnie".

Siemieniako podkreślała, że spodziewała się, że Nowaczyk będzie odmawiał zeznań. - A tymczasem to co mówił, to miks wszystkiego: taśm Kaczyńskiego, Srebrnej 16, wątków powiązań CBA z reprywatyzacją . To prowadzi do wniosku, że nie możemy powiedzieć, że PiS skutecznie walczy z reprywatyzacją, a było takie wrażenie. Teraz mamy potwierdzenie tego, że PiS był bardzo głęboko w to umoczony. "Wyborcza" i działacze lokatorscy o tym mówili. To daje nadzieję, że afera reprywatyzacyjna nie zostanie zamieciona pod dywan – oceniła Siemieniako.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM