Na Facebooku ruszyła zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności. Cel: 3 miliony złotych

W piątek na Facebooku rozpoczęła się społeczna zbiórka pieniędzy na rzecz Europejskiego Centrum Solidarności. Potrwa do końca lutego. Chodzi o zebranie 3 mln zł, by uzupełnić dotację obciętą przez rząd PiS.

Cel zbiórki na Facebooku to zebranie 3 milionów złotych. "W imię solidarności idziemy na ratunek Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku, żeby nadal codziennie dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w warsztatach historycznych i obywatelskich, żeby odbywały się debaty, spotkania, projekcje filmowe i wystawy czasowe, a już w czerwcu - święto 30-lecia polskiej wolności. Solidarność to nasze dziedzictwo i niech będzie codziennym sposobem na życie" – czytamy w opisie zbiórki, za którą stoi Fundacja Gdańsk.

W ciągu kilku pierwszych godzin akcję wsparło ponad 17 tys. osób, które wpłaciły łącznie ponad 1,1 mln zł. A kwota cały czas rośnie, bo wpływają nowe datki.

- Jestem przekonany, że zorganizujemy międzynarodowe obchody wyborów 4 czerwca 1989 roku. Jestem pod dużym wrażeniem tego, co się dzieje w internecie i nie tylko. Na nasze subkonto przekazywane są pieniądze. Po 3 dniach zebraliśmy ponad 100 tysięcy złotych. Niezależnie od finansów przygotowujemy organizację obchodów - mówił w piątek w programie A Teraz Na Poważnie w TOK FM Basil Kerski, dyrektor ECS. 

Kłopoty ECS

Spór o kwotę dotacji dla gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności zaczął się w październiku. Wtedy resort kultury zdecydował, że zamiast przyznawanych do tej pory 7 milionów złotych placówka otrzyma określone prawem minimum, czyli 4 miliony. ECS bez obiecanych i zabranych środków ma poważne kłopoty.

Czytaj też: Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Piotrem Glińskim ws. ECS. "Nie dopuścimy do przejęcia przez Ministerstwo Kultury

Tymczasem ministerstwo kultury chce zwiększyć swoją dotację, jednak stawia dość twarde warunki. Zgodnie z propozycjami min. Piotra Glińskiego: wyższe środki z budżetu dla ECS uzależnione są od zwiększenia kontroli resortu nad placówką oraz utworzenia działu im. Anny Walentynowicz. - Czy pamięć o Solidarności ma swoją cenę? Czy można tym handlować? To jest niedopuszczalna sytuacja na poziomie emocji. A tak się zachowuje wicepremier, minister – podkreślała w czwartek Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

Wsparcie dla ECS zapowiedziały już władze miasta i województwa. - Pan marszałek województwa zwiększył dotację o 200 tysięcy złotych. Miasto Gdańsk zwiększa dotację o pół miliona złotych, bo chcemy dać dobry przykład – mówiła Dulkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Zbiórka na ECS w Gdańsku. Można wpłacać przez Facebooka
Zaloguj się
 • optymistaa43

  Oceniono 5 razy 3

  GlinSKA to ta k.................wa (przepraszam kobiety) ktora slowo kultura pisze przez u zamkniete,mie ma zdziwienia ,nawet brat okreslil go idiota.Kultura idioto nie koltora.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -4

  Ale warto pociagnac watek xzym jest postkomuna i na czym polega jej orwellowskie oblicze, moglbym grzebac w necie i szukac, ale nie musze wsystarczy zajrzec do dzisiejszego twittera . Pojawil sie tam wpis o tym iz Boleslaw spotkal sie z mlodzieza w szkole 21 w Gdansku ktora to w uwlaczajcy sposob potraktowala legendarnego tewu, temat sie rozszedl na twitterze, szkola poczula sie znieslawiona i dyrektor zamiescil sprostowanie iz owszem doszlo do takiego spotkania tylko nie w szkole a w ECS.
  Prawda ze prawda czerskie radio jerewan, wy najlepiej wiecie jak sie robi w propagandzie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -4

  Popieram, choc sam nie wezme udzialu.

 • ericcartman

  Oceniono 12 razy -8

  Brawo lemingi! Nalozcie na siebie nowy podatek - POdatek od glupoty. I co roku robcie zrzutke na ochrone kolesi przed zlym PiSem. LOL.

 • tomaselli

  Oceniono 14 razy -10

  Czy miasto nie ma potrzebniejszych wydatkow, tylko na jakies centrum , ktore ma wpajac ludziom , ze TW Bolek to nie TW Bolek i ze to on sam "obalal"...no wlasnie co ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX