Na Facebooku ruszyła zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności. Cel: 3 miliony złotych

W piątek na Facebooku rozpoczęła się społeczna zbiórka pieniędzy na rzecz Europejskiego Centrum Solidarności. Potrwa do końca lutego. Chodzi o zebranie 3 mln zł, by uzupełnić dotację obciętą przez rząd PiS.

Cel zbiórki na Facebooku to zebranie 3 milionów złotych. "W imię solidarności idziemy na ratunek Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku, żeby nadal codziennie dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w warsztatach historycznych i obywatelskich, żeby odbywały się debaty, spotkania, projekcje filmowe i wystawy czasowe, a już w czerwcu - święto 30-lecia polskiej wolności. Solidarność to nasze dziedzictwo i niech będzie codziennym sposobem na życie" – czytamy w opisie zbiórki, za którą stoi Fundacja Gdańsk.

W ciągu kilku pierwszych godzin akcję wsparło ponad 17 tys. osób, które wpłaciły łącznie ponad 1,1 mln zł. A kwota cały czas rośnie, bo wpływają nowe datki.

- Jestem przekonany, że zorganizujemy międzynarodowe obchody wyborów 4 czerwca 1989 roku. Jestem pod dużym wrażeniem tego, co się dzieje w internecie i nie tylko. Na nasze subkonto przekazywane są pieniądze. Po 3 dniach zebraliśmy ponad 100 tysięcy złotych. Niezależnie od finansów przygotowujemy organizację obchodów - mówił w piątek w programie A Teraz Na Poważnie w TOK FM Basil Kerski, dyrektor ECS. 

Kłopoty ECS

Spór o kwotę dotacji dla gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności zaczął się w październiku. Wtedy resort kultury zdecydował, że zamiast przyznawanych do tej pory 7 milionów złotych placówka otrzyma określone prawem minimum, czyli 4 miliony. ECS bez obiecanych i zabranych środków ma poważne kłopoty.

Czytaj też: Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Piotrem Glińskim ws. ECS. "Nie dopuścimy do przejęcia przez Ministerstwo Kultury

Tymczasem ministerstwo kultury chce zwiększyć swoją dotację, jednak stawia dość twarde warunki. Zgodnie z propozycjami min. Piotra Glińskiego: wyższe środki z budżetu dla ECS uzależnione są od zwiększenia kontroli resortu nad placówką oraz utworzenia działu im. Anny Walentynowicz. - Czy pamięć o Solidarności ma swoją cenę? Czy można tym handlować? To jest niedopuszczalna sytuacja na poziomie emocji. A tak się zachowuje wicepremier, minister – podkreślała w czwartek Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

Wsparcie dla ECS zapowiedziały już władze miasta i województwa. - Pan marszałek województwa zwiększył dotację o 200 tysięcy złotych. Miasto Gdańsk zwiększa dotację o pół miliona złotych, bo chcemy dać dobry przykład – mówiła Dulkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM