Rada ECS odrzuca propozycję ministra Glińskiego. "Niezgodna z prawem, to próba przejęcia"

Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuca propozycje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowali w sobotę przedstawiciele rady.

W sobotę rada ECS zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu ws. propozycji MKiDN dotyczącej dotacji dla placówki. - Po sprawozdaniu pani p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z rozmów z wicepremierem Glińskim, przeprowadziliśmy dyskusję, przyjęliśmy w tej sprawie uchwałę - stanowisko, w jaki sposób traktujemy tę propozycję. A uważamy ją po pierwsze za niezgodną z prawem, a po drugie nie tylko, jako próbę przejęcia ECS przez środowisko PiS, bo przecież PiS dzisiaj rządzi PiS - powiedział Bogdan Lis po zakończonym nadzwyczajnym posiedzeniu rady Europejskiego Centrum Solidarności.

Jak dodał, to co zostało zaproponowane przez resort kultury jest próbą wypowiedzenia umowy z 2007 roku, ale - jak powiedział - próbą, która jest niezgodna z warunkami, jakie należy w tym przypadku spełnić. - Mianowicie (minister kultury) złożył pismo zmieniające wysokość dotacji w październiku, a powinien to zrobić pół roku przed końcem roku budżetowego, a także powinien podpis swój potwierdzić notarialnie, a nie zrobił tego - powiedział Lis.

Tymczasem cały czas trwa społeczna zbiórka pieniędzy dla ECS. Jej tempo jest imponujące. Na koncie jest już ponad 2,5 miliona złotych. 

Kłopoty ECS

Spór o kwotę dotacji dla gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności zaczął się w październiku. Wtedy resort kultury zdecydował, że zamiast przyznawanych do tej pory 7 milionów złotych placówka otrzyma określone prawem minimum, czyli 4 miliony. ECS bez obiecanych i zabranych środków ma poważne kłopoty.

Tymczasem ministerstwo kultury chciało zwiększyć swoją dotację, jednak stawia dość twarde warunki. Zgodnie z propozycjami min. Piotra Glińskiego: wyższe środki z budżetu dla ECS uzależnione są od zwiększenia kontroli resortu nad placówką oraz utworzenia działu im. Anny Walentynowicz. - Czy pamięć o Solidarności ma swoją cenę? Czy można tym handlować? To jest niedopuszczalna sytuacja na poziomie emocji. A tak się zachowuje wicepremier, minister – podkreślała w czwartek Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

Wsparcie dla ECS zapowiedziały już władze miasta i województwa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Rada ECS odrzuca propozycję Glińskiego.
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 13 razy 5

  Oszuści dostali po ryju!! brawo

 • marudna.maruda

  Oceniono 12 razy 4

  "wyższe środki z budżetu dla ECS uzależnione są od zwiększenia kontroli resortu nad placówką oraz utworzenia działu im. Anny Walentynowicz"- to warunki wstępne, kroki kolejne do przewidzenia: udowodnienie, że Solidarność utworzyli wiadomo którzy i im należy poświęcić nie jakiś tam dział, ale całe Centrum

 • getz54

  Oceniono 9 razy 3

  Oczy krwawią jak się patrzy na szmacenie Polski przez bolszewików. Zeszmacili Jasną Górę, deweloper z
  Nowogrodzkiej wspólnie z radioamatorem z Torunia. Bolszewik z Nowogrodzkiej zdązył juz zeszmacic Wawel,
  Stocznię Gdańską, stadniny koni arabskich, teraz wziął się za ECS. Chce napisac historię Polski na nowo. Az strach pomyślec jak zagospodaruje zamek krzyzacki w Malborku, obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, bo z
  Pałacem Kultury i Nauki poradzi sobie swoimi wiezami. Ten producent łupiezu z Zoliborza jeszcze nas nie raz zaskoczy do jesieni.

 • o.bywatel

  Oceniono 9 razy 3

  Brawo Pani Dulkiewicz. Widać, że Gdańsk ma szczęście do mądrych i odpowiedzialnych prezydentów.

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 3

  Gliński chciał pewnie zainstalować wnuczka po Walentynowicz

  na stołku dyrektorskim w ECS.

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 2

  .
  taaaa…….. co się tu jeszcze da sp***lić…..

 • marswitek

  Oceniono 4 razy 2

  Glinski jest w takim wieku ze mial wtedy szanse walczyc przyszlosc i nie zrobil nic. Teraz usiluje poprawiac przeszlosc na swoja i prezesa nute. Tebletowy premierek.

 • indan

  Oceniono 6 razy 2

  Takiego wała panie Gliński Selin.

 • plautilla

  Oceniono 2 razy 0

  Co za kretyńsko napisany wstępniak, bełkot ! o co chodzi ? Dawno tu mnie nie było, widać muł i dno na pod dnem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX