"Świetna rola w bardzo dobrym filmie. Janda bardziej wyciszona". Wybitna aktorka wyróżniona na festiwalu w USA

- To absolutnie zasłużona nagroda - tak wyróżnienie Krystyny Jandy na festiwalu Sundance komentowała Aleksandra Salwa. Krytyczka filmowa uczestniczyła w prestiżowej imprezie, która skupia się na filmach niezależnych.

Krystyna Janda dostała nagrodę aktorską festiwalu Sundance, za rolę w najnowszym filmie Jacka Borcucha "Słodki koniec dnia".  Impreza, która odbywa się od 1978 roku, to największy festiwal filmów niezależnych w Stanach Zjednoczonych.

- To absolutnie zasłużona nagroda. Świetna rola w naprawdę bardzo dobrym filmie - tak o decyzji jury mówiła w TOK FM Aleksandra Salwa, która uczestniczyła w festiwalu. - To bardzo ciekawy i "gęsty" film, który opowiada nie tylko o kryzysie uchodźczym, ale też o kryzysie wartości. Jacek Borcuch stawia bardzo mocno pytanie: co teraz, w co wierzyć. Nie udziela na nie odpowiedzi. Raczej się zastanawia, eksploruje te temat. Dzięki temu film jest bardzo ciekawy i bardzo długo pozostaje w głowie - oceniła dziennikarka.

Krystyna Janda nagrodzona za rolę poetki-noblistki

Janda wciela się w rolę Marii Linde, polskiej poetyki-noblistki, która od lat mieszka w  toskańskim miasteczku. - Do małego miasteczka zaczynają dochodzić informacje o kryzysie uchodźczym. W powietrzu wisi bardzo dużo niepokoju. I właśnie te emocje - oraz emocje Marii Linde - są głównym tematem filmu. Krystyna Janda jest trochę w nietypowej dla siebie roli, jeśli chodzi o ekspresję. Jesteśmy przyzwyczajeni do dynamicznej Jandy, a tu jest bardziej wyciszona. Znacznie więcej dzieje się wewnątrz, w sercu bohaterki - podkreśliła Aleksandra Salwa.

Jak dodała krytyczka, w rozmowie z Karoliną Głowacką, bohaterka Jandy "nie chce być autorytetem, nie chce być wykorzystywana przez polityków".  - Jest bardzo mądrą i dojrzałą kobietą, która ma piękne relacje z córką i wnuczką. Sceny z ich udziałem to duża wartość filmu - oceniła.

W rolę córki Marii Linde wcieliła się Kasia Smutniak, którą w kinach oglądać można w najnowszym filmie "Oni", w reżyserii gwiazdy europejskiego kina Paolo Sorrentino.

Film Borcucha wejdzie do polskich kin w maju.

Czytaj też: "Zimna wojna" najlepszym europejskim filmem. Prestiżowe wyróżnienie także dla innego filmu z Polski>>>

DOSTĘP PREMIUM