Pomidory. Jak wpływają na zdrowie? Zawarta w nich substancja może zapobiegać rozwojowi nowotworów

Pomidory - czy są zdrowe? Jakie mają właściwości zdrowotne? Kto i dlaczego powinien jeść pomidory?

Pomidory mają wiele właściwości zdrowotnych. Zawarty w pomidorach likopen może mieć zastosowanie w zapobieganiu rakowi prostaty, a także raka szyjki macicy.

Z badań przeprowadzanych u kobiet, które są predysponowane do zachorowania na ten nowotwór wynika, że wysoki poziom likopenu we krwi aż pięciokrotnie zmniejsza ryzyko rozwoju tej choroby.

Likopen chroni także przez rozwojem chorób serca, zmniejszając ryzyko zawału oraz udaru. Pomaga też w usuwaniu tzw. złej frakcji cholesterolu - LDL - z krwi.

Czytaj też: Pomidory to warzywa dobre na wszystko. Lepiej jednak jedz je na ciepło - z powodu likopenu

Pomidory, a także arbuz, czerwone grejpfruty, owoce dzikiej róży, zawierające likopen, który nadaje im czerwony kolor, należy szczególnie polecać mężczyznom, będącym w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty lub już walczącym z tą chorobą. 

Pomidory a uroda

Codzienne spożywanie pomidorów może pomóc w zrzuceniu nadwagi. Jeden średniej wielkości pomidor to tylko 32 kcal. Ale te owoce mają także właściwości upiększające. Zawarta w nich witamina C wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa na lepsze dotlenienie. 

Zapobiega też nadmiernej łamliwości włosów i ich wypadaniu. Witaminy A i E nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM