Grzybica i drożdżaki candida. Objawy grzybicy i jej leczenie

Drożdżaki candida powodują kandydozę. Jakie są jej objawy i jak można ją leczyć?

Dr Mariusz Gogól z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ tłumaczył w TOK FM skąd biorą się w ludzkich organizmach drożdżaki. Podkreślił, że 70 proc. osób ma drożdżaka candida jako naturalny składnik mikroflory: na naszej skórze, w jelitach, w jamie ustnej, a u kobiet także w drogach rodnych. - Normalnie nie powoduje on żadnych problemów z naszym zdrowiem, ale jeśli dojdzie do obniżenia odporności, wtedy może nas zainfekować - wyjaśniał specjalista.

Dodał, że drożdżaka przekazuje dziecku matka, np. podczas porodu. - To jest główna droga przekazania tego drożdżaka - zaznaczył. Dodał, że większość infekcji, które powoduje candida to infekcje endogenne, czyli powodowane przez drożdżaka, który jest już obecny w naszym organizmie.  

Ekspert wyjaśniał, że drożdżak candida znajduje w ludzkim organizmie schronienie, ale ny sami nie czerpiemy z jego obecności korzyści. - Możemy tylko stracić, ale wtedy kiedy dochodzi od infekcji - zaznaczył dr Gogól.

Grzybica. Drożdżak candida

Specjalista tłumaczył w rozmowie z Karoliną Głowacką, że powodowane przez drożdżaka infekcje mogą być naprawdę groźne. Wskazywał także na dwa rodzaje zakażeń powodowanych przez candidę: powierzchniowe (dotyczą skóry i błon śluzowych) oraz systemowe.

Czytaj też: Pierwsza pomoc przedmedyczna: Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?

Pierwsze nie są bardzo groźne, ale uciążliwe. - Najgroźniejsze są infekcje systemowe, które są rezultatem przedostania się drożdżaka do krwi. Nawet do 50 procent osób chorych na tę drożdżycę umiera - podkreślił dr Gogól. 

Drożdżyca. Objawy

Ekspert zaznaczył, że objawy drożdżycy (kandydozy) różnią się w zależności od umiejscowienia choroby

- To zależy od umiejscowienia. Jeśli mamy kandydozę skórną, to mamy czerwone placki, które na brzegach są grudkowate, łuszczące się, a w środku skóra wydaje się być zdrowa lub zdrowiejąca - tłumaczył. 

- Jeśli mamy kandydozę jelita grubego, to mamy wzdęcia, zaparcia lub też biegunki. Najlepiej ją stwierdzić podczas kolonoskopii - podkreślił 

Czytaj też: Paradontoza: jakie są jej przyczyny i jak jej zapobiegać?

Dodał, że jeśli mamy zaś kandydozę jamy ustnej czy przełyku, możemy odczuwać pieczenie podczas połykania. Widzimy też nalot w jamie ustnej. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • na czym polega test szklanki?
  • czy istnieje całościowe zagrzybienie organizmu?
  • czy kandydoza ma również nieswoiste objawy?
  • dlaczego mając kandydozę należy wykluczyć z diety cukier?
  • do jakiego lekarza należy się udać, jeżeli podejrzewamy u siebie kandydozę?

DOSTĘP PREMIUM