Paradontoza: jakie są jej przyczyny i jak jej zapobiegać?

Paradontoza to dotkliwa i uciążliwa choroba. Podpowiadamy, jak jej zapobiegać oraz jakie są jej przyczyny i objawy.

Prawie 70 procent dorosłych Polaków ma paradontozę, czyli zapalenie przyzębia. Choroba rozwija się powoli, nie boli, a nieleczona prowadzi do utraty zębów. Jej pierwszy i podstawowy objaw to obrzmienie i krwawienie dziąseł. Zazwyczaj sądzimy, że to wina zbyt twardej szczoteczki, że to ona zraniła nam dziąsła. Zmieniamy szczoteczkę. Ale dalej dzieje się to samo. Co wtedy?

To sygnał by iść do stomatologa. Na początku doskwierać nam może tylko stan zapalny dziąseł. Na tym etapie choroba jest jeszcze łatwa do wyleczenia, a zmiany odwracalne. 

Jak zapobiegać paradontozie?

Często zwykłą szczoteczką do zębów nie jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, w których rozwija się stan zapalny. Tak naprawdę bardzo trudno jest wyczyścić zęby tak dokładnie, by zapobiec powstawaniu złogów kamienia. Stąd konieczne jest regularnie zdejmowanie kamienia nazębnego przez dentystę.

Leczenie paradontozy w zaawansowanym stopniu jest kłopotliwe i kosztowne. A i tak w 100 procentach zazwyczaj jej się nie pozbędziemy. Stąd tak ważne jest zapobieganie. A zapobieganie to przede wszystkim dbanie o higienę jamy ustnej, czyli:

  • Co najmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty należy myć zęby miękką szczoteczką, ruchami wymiatającymi (od dziąsła ku koronie), używając past zapobiegających paradontozie;
  • Nitką dentystyczną należy dokładnie czyścić przestrzenie między zębami - można też użyć aparatu water-pick, czyszczącego je silnym strumieniem wody;
  • Podczas mycia zębów, dobrze jest masować dziąsła szczoteczką;
  • Dobrze jest po każdym jedzeniu myć zęby lub przynajmniej płukać usta specjalnymi płynami;
  • 2-4 razy w roku - palacze częściej - należy usuwać u stomatologa kamień nazębny; atakże leczyć zęby oraz wady zgryzu.

Co ważne, niekiedy już u osiemnastolatków obserwuje się ostre procesy zapalne, które mogą prowadzić do utraty zębów.

Czytaj też: Pierwsza pomoc przedmedyczna: Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?

Przyczyny paradontozy

Rozwojowi paradontozy sprzyjają niektóre czynniki genetyczne i choroby (takie jak cukrzyca czy AIDS), palenie papierosów oraz źle dopasowane protezy, ubytki próchnicowe, wady zgryzu, źle założone wypełnienia. Bywa ona również skutkiem zaburzeń hormonalnych, ciąży, przyjmowania niektórych leków (m.in. przeciwpadaczkowych, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, przeciw białaczkom miejscowym uczuleniom).

Czytaj też: Zgaga. Czym jest, co warto o niej wiedzieć i jak ją leczyć? 

Jednak wszystkie te przyczyny stanowią zaledwie 1 procent. Pozostałe 99 proc. wszelkich chorób przyzębia to efekt tego, że nie dbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej.

DOSTĘP PREMIUM