Policjanci będą mieli wolne z powodu smogu? Aktywiści apelują

Smog w Rybniku wielokrotnie przekracza normy. Dlatego działacze tamtejszego Alarmu Smogowego apelują o dni wolne dla policjantów.

Rybnicki Alarm Smogowy apeluje o dodatkowe urlopy dla policjantów, którzy pracują w smogu. Działacze taką rekomendację przesłali dziś m.in. do Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. 

Smog. Dni wolne dla policjantów?

Jak wyjaśnia Zdzisław Kuczma z Rybickiego Alarmu Smogowego, szef MSWiA może, w drodze rozporządzenia wprowadzić płatne urlopy dodatkowe w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie dla policjantów, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. 

- Jakość powietrza jest fatalna. Mówię o takich poziomach jak 1000 procent., 1500 procent, nawet 3000 procent się zdarzyło w Rybniku. To urąga godności ludzkiej. Jeżeli komuś się każe pracować na otwartej przestrzeni w takich warunkach i podejmować działania związane z wysiłkiem fizycznym, no to trzeba jakoś go zabezpieczyć - podkreśla aktywista.

Czytaj też: Rodzice żądają odwołania lekcji. Chcą chronić dzieci przed smogiem jak przed klęską żywiołową

Kuczma dodaje, że praca policjantów w maskach przeciwpyłowych spotkała się ze złym odbiorem społecznym. Maski zasłaniały twarz i utrudniały przeprowadzanie interwencji.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM