30. rocznica obrad Okrągłego Stołu. W studiu TOK FM jest historyk, prof. Andrzej Paczkowski [TRANSMISJA LIVE]

Obrady Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku. O przełomowym wydarzeniu opowiada w TOK FM historyk, prof. Andrzej Paczkowski. Rozmawia Mikołaj Lizut.

Na transmisje na żywo zapraszamy zaraz po Informacjach o 12. Gościem programu A Teraz na Poważnie będzie prof. Andrzej Paczkowski. 

Zobacz wideo

Czytaj też: 30. rocznica Okrągłego Stołu. "To się nie mieściło w głowie nikomu przez 50 lat"

Okrągły Stół, którego obrady zaczęły się dokładnie 30 lat temu, został uznany na całym świecie za wielki sukces negocjacyjny, który pozwolił rozwiązać - w sposób cywilizowany - bardzo trudny konflikt społeczno-polityczny. I doprowadził do pokojowej przemiany ustrojowej.

Obrady Okrągłego Stołu, które rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku, trwały do 5 kwietnia. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele władz PRL, demokratycznej opozycji oraz strona kościelna. Uczestnicy podzieleni byli na - zajmujące się konkretnymi zagadnieniami - zespoły, grupy robocze. W sumie w obradach wzięło udział ponad 710 osób.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
30. rocznica obrad Okrągłego Stołu
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz 1

    Przlomowym wydarzeniem w owym czasie byla wizyta Gorbaczowa z 1988. Tresci rozmow nie ujawniono jednak prawdopodobnie Gorbaczow zezwolil polskim towarzyszom na poluzownie jakosciowe, zapewne odmowil wsparcia w postaci szerszej akcji kredytowej i przypomnial iz musza sobie radzic sami. To byl przelom i choc sie wtedy polityka nie interesowalem to byl to sygnal ZSRR ze wycofuje sie ze srodkowoeuropejskiej strefy wpywow.
    Pamietam ze kolega ze stodiow wlasnie gdzues w tych okolicach zrezyfniwal z kontynuowania bezproduktywnych studiow i namawial mnie do zajecia sie handlem chinskimi tiszertami, mial gdzies dosjcie do taniego chinskiego importu a towar po prostu schodzil mu na pniu. Czlowiek byl glupi i mlody i branal w bezsensowne kopanie sie z koniem.
    Przypomnijmy fakty wizyta Gorbaczowa lipiec 1988, ustawa Wilczka Grudzien 1988.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX