Andrzej Duda będzie mediować ws. ECS? "Osoby zarządzające doprowadziły do eskalacji konfliktu"

Rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski, nie wyklucza, że mediacją ws. Europejskiego Centrum Solidarności zajmie się prezydent. Zaznacza jednak, że przede wszystkim musi tego chcieć NSZZ "Solidarność". Związek wycofał swoich przedstawicieli z rady ECS.
Zobacz wideo

- Nie możemy wykluczyć mediacji prezydenta Andrzeja Dudy w związku z konfliktem w Europejskim Centrum Solidarności, jeżeli wszystkie środowiska - przede wszystkim środowisko NSZZ "Solidarność - wyraża taką chęć i potrzebę - powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

To odpowiedź na ogłoszone w środę przez NSZZ "Solidarność" zawieszenie członków związku w Radzie Europejskiego Centrum Solidarności oraz w Radzie Historycznej Centrum. Solidarność argumentowała, że "spór toczący się wokół finansowania Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku to element prowadzonej przez obecną opozycję kampanii wyborczej i kolejny dowód na upolitycznienie tej instytucji". 

Według Spychalskiego, w centrum "następuje pewnego rodzaju eskalacja". - Wydaje się, że osoby, które dzisiaj zarządzają ECS doprowadziły do czegoś, co nie powinno mieć miejsca. Doprowadziły do otwarcia i takiej eskalacji konfliktu między różnymi osobami zaangażowanymi w ECS, że staje się to trochę niebezpieczne. Chyba nie o to w funkcjonowaniu tej instytucji chodziło - mówił prezydencki rzecznik.

Czytaj też: Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Piotrem Glińskim ws. ECS. "Nie dopuścimy do przejęcia przez Ministerstwo Kultury"

-Ja odbieram - jeżeli chodzi o pana premiera Piotra Glińskiego - sytuację w ten sposób. Otóż mamy instytucję kultury, na którą ministerstwo kultury nie ma niemal żadnego wpływu, ale z drugiej strony te osoby, które mają wpływ na ECS, chciałyby, żeby ministerstwo kultury (...) finansowało w największym stopniu funkcjonowanie ECS. Ja rozumiem postawę pana ministra Glińskiego, który mówi tak: jeżeli mamy finansować w największym stopniu tę instytucję, a nie mamy na nią żadnego wpływu, to chyba nie tędy droga - ocenił rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Dla mnie nie do pomyślenia jest sytuacja, w której finansujemy, a nie mamy wpływu na instytucję - dodał.

Konflikt o finansowanie ECS

Spór o dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności rozpoczął się w październiku 2018 roku, kiedy ministerstwo kultury postanowiło przyznać instytucji niższą niż w latach ubiegłych dotację: zamiast 7 mln złotych, jednostka miała otrzymać minimalną określoną w umowie kwotę - 4 mln zł. 

Basil Kerski dyrektor instytucji tłumaczył w TOK FM, że odebrana kwota jest równa środkom programowym. – Oczywiście pieniądze starczą na pensje, na to, że ECS będzie codziennie otwarty, muzeum będzie czynne. Ale jak mamy zaprosić gości? Jak mamy organizować debatę na temat aktualności tego dziedzictwa bez pieniędzy? – pytał. Środków finansowych nie starczyłoby również na zorganizowanie obchodów 30. rocznicy wydarzeń 1989 roku. 

Obniżenie dotacji resort argumentował prowadzeniem przez jednostkę działalności politycznej oraz nieproporcjonalnie małym wpływem na jej działanie. Wicepremier Piotr Gliński zgodził się na ewentualne podniesienie wysokości środków, jeśli ministerstwo kultury będzie mogło wskazywać wicedyrektora ECS oraz jeśli utworzony zostanie w nim nowy, dziesięcioosobowy dział im. Anny Walentynowicz. 

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza - Aleksandra Dulkiewicz - mówiła w TOK FM, że resortowi chodzi o przejęcie instytucji i możliwość opowiadania swojej wersji historii. 

Aby nie dopuścić do uzależnienia instytucji od ministerstwa, zarówno ECS, jak i internauci zorganizowali zbiórki pieniężne. W sumie udało się zebrać 6 mln złotych. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM